Trwa ładowanie...
d19ae72
sondaż
14-04-2006 12:40

Pogorszyły się nastroje społeczne

Kwiecień przyniósł dalsze pogorszenie
nastrojów społecznych. Do 62% wzrosła liczba osób negatywnie
oceniających kierunek rozwoju sytuacji w kraju (wzrost o 9%), zmalała natomiast liczba tych, którzy mają odmienną opinię w tej sprawie (o 8%, do 24%) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

d19ae72
d19ae72

Pogorszyły się też przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku - liczba optymistów spadła o 5 punktów (do 17%). Prawie co drugi badany (49%, wzrost o 2 punkty) nie spodziewa się żadnych zmian, a trochę więcej niż co piąty (22%) sądzi, że sytuacja w Polsce się pogorszy.

Znacznie bardziej krytyczne niż w marcu są też oceny sytuacji politycznej. Już blisko trzy piąte ankietowanych (57%, wzrost o 10 punktów) uznaje ją za złą, mniej niż jedna trzecia (29%, spadek o 5 punktów) określa jako przeciętną i zaledwie co czternasty (7%, spadek o 4 punkty) wystawia oceny pozytywne.

Przewidywania w zakresie rozwoju sytuacji politycznej zmieniły się nieznacznie. Poprawy sytuacji politycznej w ciągu roku oczekuje 17% badanych, mniej jest osób obawiających się pogorszenia (o 2 punkty, do 19%). Ponad połowa (51%, wzrost o 3 punkty) sądzi, że w tej dziedzinie nic się nie zmieni.

W mniejszym stopniu pogorszyły się opinie o sytuacji gospodarczej - wprawdzie liczba osób uznających ją za złą wzrosła o 4 punkty (do 41%), jednak ocen pozytywnych jest prawie tyle samo co w marcu (14%). Nieznacznie mniej badanych niż przed miesiącem (39%, spadek o 2 punkty) uważa, że stan gospodarki jest przeciętny.

d19ae72

Również wáprzewidywaniach dotyczących sytuacji gospodarczej zmiany są nieznaczne: nadal najwięcej badanych twierdzi, że nic się nie zmieni (56%), natomiast optymiści (22%) przeważają nad tymi, którzy spodziewają się pogorszenia (13 proc.).

Nieco pogorszyły się oceny dotyczące sytuacji w miejscach pracy respondentów. Zmalała liczba zatrudnionych, którzy uważają, że jest ona dobra (o 5 punktów, do 41%), wzrosła zaś (o 4 punkty, do 32%) określających tę sytuację jako przeciętną. Coáczwarty pracujący (25%) negatywnie ocenia sytuację wáswojej instytucji, firmie lub gospodarstwie.

Gorsze są też przewidywania dotyczące kondycji zakładów pracy w ciągu roku. Spadł odsetek badanych spodziewających się poprawy (o 4 punkty, do 17%), wzrósł zaś przewidujących pogorszenie się sytuacji w ich zakładach (o 3 punkty, do 12%). Minimalnie przybyło zatrudnionych niespodziewających się żadnych zmian (wzrost o 2 punkty, do 63%).

d19ae72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19ae72
Więcej tematów