Nowa prognoza. "Taka sytuacja zdarza się rzadziej niż raz na 50 lat"
Za nami prawdopodobnie ostatnia tropikalna noc w tym roku. Temperatura na południu kraju nie spadła przez noc poniżej 20 st. C. - Taka sytuacja zdarza się rzadziej niż raz na 20, a nawet 50 lat - mówi Wirtualnej Polsce Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Polska jest teraz w dwóch różnych strefach klimatycznych. Na północy jest nieprzyjemnie, zimno, deszczowo. W piątek w północno-wschodniej części kraju spadł nawet śnieg.
Przenikliwemu chłodowi towarzyszy mocny wiatr, dochodzący w porywach nawet do 90 km/h, co potęguje zimno. Wybierając się zatem nad morze, nie obejdzie się bez czapki i ciepłej kurtki.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Takie sytuacje zdarzają się rzadziej niż raz na 50 lat"
Natomiast na południu temperatura osiąga w sobotę nawet 24 st. C. Równie ciepło było w nocy - termometry nie pokazały mniej niż 20 st. C.
- To prawdopodobnie ostatnia taka noc w tym roku. Można powiedzieć, że to była anomalia. Takie sytuacje zdarzają się rzadziej niż raz na 20, a nawet 50 lat - komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską Grzegorz Walijewski z z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Noc z soboty na niedzielę ciepła. "Dobra informacja"
- Nadchodząca noc nie będzie już taka ciepła, na Podkarpaciu może to być jeszcze 15-16 st.C, ale dobra informacja jest taka, że w całym kraju będzie powyżej 10 st. C - komentuje Walijewski.
Synoptyk z IMGW wyjaśnia, że zwrotnikowy front z południa rozgości się nad całym krajem, co wpłynie na poprawę pogody na północy. - Nawet w polskim biegunie zimna, czyli w Suwałkach, będzie przynajmniej 10 st. C - dodaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapytaliśmy o dodatki socjalne. Kobieta wypaliła, co sądzi o nowej władzy
Jaka pogoda w niedzielę? Ostrzeżenie przed gęstymi mgłami
Prognozowane na sobotę 24 st. C nie są jednak rekordowe dla października. - Na początku miesiąca mieliśmy nawet 29,3 st. C - przypomina rzecznik prasowy IMGW.
- W niedzielę spodziewamy się, że temperatura nie przekroczy już 20 st. C. Jeśli gdzieś termometry pokażą 20 st. C to może na chwilę na Zamojszczyźnie czy Rzeszowszczyźnie - dodaje Walijewski.
- Na Wybrzeżu będzie natomiast cieplej niż w sobotę. Wiąże się to także z tym, że osłabnie wiatr. Będzie to miało jednak swoją konsekwencję w postaci zwiększonej wilgotności, co doprowadzi do gęstych mgieł ograniczających widoczność poniżej 100 m. Mgły będą występować od Pomorza Zachodniego aż po Suwalszczyznę - podkreśla synoptyk.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Prognoza pogody na Wszystkich Świętych
Zapytaliśmy rzecznika IMGW także o prognozę na najbliższe dni i zbliżający się dzień Wszystkich Świętych.
- W tygodniu nad Polską utrzyma się zwrotnikowy front, który dotarł nad kraj z południa. Według naszych modeli w środę możemy spodziewać się jeszcze nawet 18-20 st. C. Na północy nieco mniej, maksymalnie będzie to 12 st. C. - mówi o najbliższym tygodniu Walijewski.
- Na Wszystkich Świętych możemy spodziewać się kontynuacji polskiej złotej jesieni. Nie mamy jeszcze dokładnych modeli, natomiast te, którymi dysponujemy obecnie, pokazują, że może być do powyżej 11 st. C. - zdradza rzecznik IMGW.
- Śniegu nie będzie - przyznaje, po czym zaznacza, że opad atmosferyczny nie jest wykluczony. - Może to być deszcz. Jeden z modeli pokazuje, że w poniedziałek, 30 października, dotrze nad Polskę układ wysokiego ciśnienia, który przyniesie ochłodzenie i deszcz. Ten sam model pokazuje jednak, że do 1 listopada front ten opuści już Polskę, co poskutkuje słoneczną aurą i temperaturą powyżej 11 st. C. Mniej optymistyczny wariant zakłada, że front ten będzie nam jeszcze towarzyszyć w święto Zmarłych i temperatura wyniesie w granicach 5-11 st. C - podsumowuje Walijewski.