Trwa ładowanie...

Pogoda znów niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW dla połowy kraju

Pogoda znów pokaże swoją siłę. Tym razem ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia dotyczą gęstych mgieł. Bardzo niebezpiecznie zrobi się również na drogach. Synoptycy przewidują osadzanie się szadzi. Sytuacji hydrologicznej w kraju przyjrzał się premier Mateusz Morawiecki.

Share
Pogoda. IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne
Pogoda. IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczneŹródło: IMGW
d8gr8q5

Najbliższe godziny z pewnością nie będą należały do najbezpieczniejszych na polskich drogach. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą i szadzią dla województwa: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego (poza zachodnimi powiatami). Alert IMGW przed gęstą mgłą obowiązywał będzie również w północnej części woj. podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Tu nie powinna pojawiać się szadź.

Ostrzeżenia IMGW przed gęstą mgłą i szadzią będą obowiązywały od godziny 18 w sobotę. Zakończenie utrudnień prognozowane jest na godzinę 10 w niedzielę.

O zagrożeniach w tych regionach poinformowało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Dziś wieczorem i w nocy gęsta mgła i mgła intensywnie osadzająca szadź. Uważajcie za kierownicą" - czytamy w komunikacie.

d8gr8q5

Pogoda. Mateusz Morawiecki śledzi stan rzek

Sytuacji na polskich rzekach bacznie przygląda się premier Mateusz Morawiecki. "Gwałtowna odwilż niesie poważne ryzyko lokalnych powodzi i podtopień. Właśnie rozmawiałem w tej sprawie z min. Mariuszem Kamińskim. Razem z MSWiA monitorujemy sprawę i będziemy podejmować wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa" - napisał w sobotę na Twitterze premier.

W najbliższych dniach do Polski dotrze fala dużego ocieplenia. Meteorolodzy szacują, że lokalnie temperatura wzrośnie nawet do 14 st. C. Fakt ten nie powinien nas cieszyć. Tak gwałtowny wzrost temperatury sprawi, że duża pokrywa śnieżna, która zalegała od kilku tygodni, zacznie się bardzo szybko topić.

Szybki zanik pokrywy śnieżnej doprowadzi do gwałtownego wzrostu stanu rzek. Zmarznięta ziemia również nie zdoła wchłonąć tak dużej porcji wody pochodzącej z roztopionego śniegu.

d8gr8q5

Pogoda długoterminowa z IMGW. Wiosnę przegoni siarczysty mróz

Pogoda. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne

W sobotę IMGW informuje o przekroczeniu stanów ostrzegawczych na wielu polskich rzekach. Ostrzeżenia hydrologiczna drugiego stopnia obowiązują w pasie od południa województwa lubuskiego, przez dolnośląski, opolskie, śląskie, świętokrzyskie (część zachodnia), łódzkie (część północna i wschodnia), aż po zachód województwa mazowieckiego.

Najtrudniejsza sytuacja odnotowywana jest jednak na Wiśle. Na odcinku od ujścia Narwi do Włocławka obowiązuje trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego.

d8gr8q5

"Na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku w dalszym ciągu występować mogą znaczne wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych związane z utrzymującym się na rzece zlodzeniem." – pisze w komunikacie IMGW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8gr8q5

Podziel się opinią

Share
d8gr8q5
d8gr8q5
Więcej tematów