Pogoda zgotuje nam kolejną niebezpieczną noc. Są ostrzeżenia IMGW
Nadchodzące godziny przyniosą kolejne niebezpieczne zjawiska. Z prognoz IMGW wynika, że podczas nadchodzącej nocy pogoda zaskoczy nas gęstymi mgłami. Wydano już pierwsze ostrzeżenia meteorologiczne.
21.02.2021 17:37
To już kolejna doba, która kończy się wydaniem ostrzeżeń IMGW. Tym razem będzie ich mniej. Od godziny 18 w niedzielę, do 10 w poniedziałek na baczności powinni mieć się przede wszystkim mieszkańcy północno-wschodniej Polski.
W województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami. - Te mgły, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, będą marznące, ponieważ temperatura będzie na minusie. Widzialność będzie ograniczona do 100 metrów - wyjaśniał w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Jakub Gawron.
Dodał on również, że mgieł możemy spodziewać się również w innych częściach kraju. Jednak w tym przypadku, widoczność będzie ograniczona do 100-200 metrów.
Pogoda niebezpieczna na południu. Tu również wydano ostrzeżenia IMGW
Jednak nadchodzące godziny przyniosą zagrożenie nie tylko na północnym wschodzie kraju. Na południu, w związku z szybkim wzrostem temperatur, synoptycy spodziewają się zagrożenia związanego z roztopami. Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia zostały wydane w powiatach: cieszyńskim, żywieckim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim i gorlickim.
Pogoda długoterminowa z IMGW. Wiosnę przegoni siarczysty mróz
"W górach prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 3 st. C do 6 st. C. Temperatura maksymalna od 6 st. C do 9 st. C. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 30 km/h, w porywach do 60 km/h, z południowego zachodu" czytamy w wydanym komunikacie.
Pogoda. Sytuacja hydrologiczna wciąż niepewna
Niewielkiej poprawie uległa sytuacja hydrologiczna. W porównaniu do minionej doby ostrzeżenia zostały wycofane w powiatach wzdłuż naszej południowej granicy w województwie dolnośląskim, a także w znacznej części województwa opolskiego.
Niebezpiecznie zrobiło się za to na północ od Warszawy. " W zlewniach dopływów środkowej Wisły przewiduje się wzrosty poziomu wody związane z topnieniem śniegu, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na Pilicy w Białobrzegach poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego w wyniku spływu wód roztopowych i utrzymującego się piętrzenia lodowego" – czytamy w komunikacie IMGW.
Niebezpieczna sytuacja utrzymuje się na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do Włocławka. Tam nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia.