Pogoda we wrześniu na podstawie Kalendarza Stuletniego. "Szarlatani"

Wakacje już na finiszu, przed nami jesień. Czy w tym roku będzie deszczowa, z niskimi temperaturami i szalejącym wiatrem? Czy może lato, przynajmniej z metrologicznego punktu widzenia zostanie z nami dłużej?

Czy czeka nas ciepły wrzesień?
Czy czeka nas ciepły wrzesień?
Źródło zdjęć: © wxcharts.com
oprac. KLAN

25.08.2023 11:58

Spojrzenie na Kalendarz Stuletni pokazuje, jaka może być pogoda we wrześniu 2023 roku. Jeżeli mielibyśmy wierzyć w wyliczenia, to miesiąc ten rozpocznie się od "wspaniałej, pięknej i ciepłej pogody". Taki stan rzeczy ma potrwać do połowy miesiąca, a później już temperatury znacząco spadną. Wtedy sięgniemy do szafy po grubsze ubrania i kurtki przeciwdeszczowe. Ma padać. Według 100-letniego kalendarza pogodowego wrzesień zakończy się "pochmurną i deszczową pogodą".

Naukowcy zajmujący się 100-letni pogodowym kalendarzem z zaciekawieniem obserwują każde zmiany w pogodzie, porównując je z tymi, wyczytanymi z algorytmów. W obecnych czasach prognozowanie pogody, mimo wielu skomplikowanych algorytmów nie jest możliwe, a tym bardziej - wyczytywanie jej z liczb zapisanych wieki temu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wiarygodna jest prognoza pogody 100-letniego kalendarza?

W XVII wieku opat Mauritius Knauer napisał Calendarium oeconomicum practicum. Dziś praca ta znana jest znana jako "Kalendarz Stuletni". Przez siedem lat Knauer prowadził dokładny dziennik i rejestrował wszystkie zdarzenia pogodowe. Ale w przeciwieństwie do tego, co sugeruje jego nazwa, kalendarz stulecia w żaden sposób nie przewiduje pogody na następne 100 lat - ale tylko na siedem lat w rotacji.

Z naukowego punktu widzenia takie długoterminowe prognozy są niezwykle wątpliwe. Dla meteorologów Kalendarz Stuletni to nic innego jak czysta szarlataneria. - 100-letni kalendarz niczego nie przewiduje - pisze meteorolog Jörg Kachelmann na Twitterze. - Jeśli kalendarz stulecia jest poprawny z prognozą, jest to nic innego jak czysty zbieg okoliczności - dodaje Jörg Kachelmann.

Źródło: news.de

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)