Pogoda. Upał i burze z gradem. Walka nad polskim niebem
Pogoda. Trwa walka pomiędzy wyżem znad Rosji, a wieloośrodkowym niżem Atlantyckim. Zapowiada się niezwykle upalny i burzowy dzień. Synoptycy ostrzegają. Porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów.
Pogoda. Nadal obszar Polski znajdował się będzie w zasięgu wyżu z centrum nad zachodnią Rosją i nieprzerwanie z kierunków południowych napływać będą bardzo cieple, a nad zachodnią, centralną i południową część kraju upalne i parne masy powietrza. Jednak pomimo przewagi wyżowej i słonecznej aury, to po południu uważajmy w pasie środkowym (od Pomorskiego i zachodniej Warmii przez Kujawy i zachodnie Mazowsze, Łódzkie i Świętokrzyskie po Małopolskę), w całym pasie wybrzeża oraz w Sudetach, bo tutaj dynamicznie wypiętrzą się chmury kłębiaste Cumulonimbus, które przyniosą z sobą opady przelotne deszczu i lokalne burze.
Uważajmy, bo popołudniowe i wieczorne burze będą gwałtowne z intensywnym deszczem od 15 do 25 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni oraz z porywistym wiatrem do 90 km/h, a nawet z lokalnymi opadami gradu - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.
Uwaga, przy tych gwałtownych burzach, z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem może dojść do lokalnych zalań lub podtopień, a porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów.
Niestety, burze utrzymają się również w nocy i tak: w pierwszej części nocy lokalnych, już niegroźnych burz należy się spodziewać prawie w całym kraju, natomiast w drugiej części nocy gros z tych burz pozanika, a grzmieć będzie już tylko na północy i na wschodzie (w pasie od woj. zachodniopomorskiego po Podlasie, Mazowsze i Lubelszczyznę).
Pogoda. Wysokie temperatury
Ponownie w środę poza popołudniowymi burzami uważajmy również na upał, bo na zachodzie, w centrum i na południu kraju tj. w Zachodniopomorskiem, w Pomorskiem i na Kujawach, w woj. lubuskim, w Wielkopolsce, w Łódzkiem, na zachodzie i południu Mazowsza i w woj. świętokrzyskim oraz na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, na Śląsku, w Małopolsce i na zachodzie Podkarpacia temperatura będzie wyjątkowo wysoka.
Z tym, że do 32 stopni temperatura podskoczy w woj. lubuskim, na zachodzie Zachodniopomorskiego, Wielkopolski i Łódzkiego oraz w centrum Śląska, a w pasie od Nowej Soli po Wschowę (woj. lubuskie) nawet do 33 stopni.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałami dla 15 województw. Na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu obowiązują także alerty przed burzami z gradem.
Pogoda. Przestrzegamy:
- unikajmy przebywania na otwartym słońcu głównie około południa i we wczesnych godzinach popołudniowych;
- nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w samochodach;
- osoby starsze i osoby z chorobami układu krążenia w godzinach południowych i popołudniowych powinny pozostać w domu (jeżeli muszą koniecznie wyjść, to do godziny 10.00 - 11.00);
- pijmy dużo wody (2 - 3 litry dziennie);
- unikajmy używek (alkohol, kawa itd.);
- w miejsce używek pijmy soki owocowe (zawierają elektrolity) i sok pomidorowy (zawiera potas);
- jeżeli jest to możliwe, to zrezygnujmy z wysiłku fizycznego;
- nie zapominajmy o nakryciach głowy;
- nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych;
- opalając się nie zapominajmy o kremach ochronnych;
- chrońmy dzieci przed bezpośrednim słońcem;
- wchodząc do wody (kąpieliska) róbmy to powoli i rozważanie aby uniknąć szoku termicznego.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Gdańska
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Giżycka
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Warszawy
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Wrocławia
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Zakopanego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl