Trwa ładowanie...
d3o7dyn

Pogoda - Tatry. Pierwszy śnieg w górach. TOPR ostrzega

Pogoda w Tatrach spłatała w środę turystom figla. Na Kasprowym Wierchu spadł pierwszy w tym roku śnieg. Z Zakopanego można podziwiać obecnie białe szczyty polskich gór, choć początkowo piękny widok zakrywały chmury. Warunki do wędrówek po szlakach są obecnie utrudnione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śnieg na Kasprowym Wierchu
Śnieg na Kasprowym Wierchu (PKL, Fot: Witek Kaszkin)
d3o7dyn

W górach, pomimo trwającego jeszcze kalendarzowego lata, panuje zimowa aura. Termometry pokazały rano w niektórych partiach -9 stopni Celsjusza, a na samym Kasprowym było -5. TOPR-owcy ostrzegają jednak przed oblodzeniami, którym taka pogoda może sprzyjać.

Jak podaje dyżurny obserwator Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, obecnie na szczycie Kasprowego Wierchu leży ponad centymetr śniegu. Wieje za to silny wiatr, który nie sprzyja wędrowaniu po szlakach.

Biały puch pojawił się już od wysokości 1400-1600 m n.p.m., jednak trudno jeszcze mówić o "zimowym szaleństwie". Jego niewielka ilość zdążyła pokryć m.in. Halę Gąsienicową i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Śpiący Rycerz również spoczywa pod śnieżną pierzyną.

d3o7dyn

Meteorolodzy zaznaczają, że to dopiero początek opadów. W najbliższych dniach śnieg może jeszcze spaść w Tatrach, choć nie będą do duże ilości. Temperatura również będzie oscylowała między 0 a 6 stopni Celsjusza.

Ratownicy górscy przestrzegają przed wyprawami w wyższe partie gór - tam powstały groźne oblodzenia. Radzą, by uważnie obserwować zmieniające się warunki na szlakach i umiejętnie planować trasy wędrówek.

Źródło: podroze.onet.pl, tatromaniak.pl

d3o7dyn

Zobacz także: Kontrowersyjny wpis o Czarnobylu. Marek Suski poszedł o krok dalej

d3o7dyn

Podziel się opinią

Share

d3o7dyn

d3o7dyn
Więcej tematów