Zwrot w prognozach w majówkę. Tylko dwa regiony się ucieszą
Majówka coraz bliżej. Czy pogoda w czasie tegorocznego długiego weekendu majowego będzie sprzyjać zewnętrznym aktywnościom? Synoptycy przedstawili nową, długoterminową prognozę.
18.04.2024 | aktual.: 18.04.2024 10:09
Po letnich temperaturach, które były odnotowywane w pierwszej połowie kwietnia, do Polski napłynęło ochłodzenie. W niektórych regionach pojawiły się poranne przymrozki, a nawet opady śniegu i śniegu z deszczem. Czy niekorzystne, chłodne fronty będą kształtować pogodę również w czasie długiego weekendu majowego?
Majówka 2024. Pogoda. Prognozy nie są optymistyczne
Jak podaje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, w 18. tygodniu 2024 roku, który obejmuje majówkowy weekend, anomalia średniej temperatury powietrza będzie kształtować się na poziomie poniżej niemal 30-letnich norm. Oznacza to, że tydzień ten może okazać się chłodniejszy od tożsamych okresów w latach 1991-2020.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieco bardziej szczegółową prognozę na majówkę 2024 przedstawia serwis Twoja Pogoda. Zdaniem ekspertów, w długi weekend majowy należy spodziewać się zwrotu w pogodzie. Pierwsza część majówki może być ciepła oraz słoneczna - prognozowane temperatury na południu kraju mogą przekroczyć 20 stopni Celsjusza.
"Jednak niecały długi weekend będzie słoneczny. Najprawdopodobniej w jego trakcie przejdzie chłodny front, który przyniesie spadek temperatur, burze i deszcze. Będą to jednak zjawiska przelotne, po których wróci słońce" - informują eksperci serwisu Twoja Pogoda.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Pogoda na majówkę. Tylko dwa regiony bez większych opadów
Synoptycy CMM IMGW przygotowali również prognozę dotyczącą tygodniowej sumy opadów pomiędzy 29 kwietnia a 5 maja. Jak wynika z realizacji modeli pogodowych, w tygodniu, w którym wypada długi weekend majowy, niemal w całym kraju suma opadów może przekroczyć normy wieloletnie.
Wyjątkiem ma być Pomorze Zachodnie oraz Mazowsze, gdzie tygodniowa suma opadów atmosferycznych może zbliżyć się do norm z lat 1991-2020.
Źródło: CMM IMGW, twojapogoda.pl