Trwa ładowanie...

Pogoda. Kiedy przyjdzie wiosna? Przed nami jeszcze mały atak zimy

Po zimnym tygodniu lekkie ocieplenie spodziewane jest w pierwszy dzień wiosny. Na dwucyfrowe temperatury przyjedzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Wyraźna poprawa w pogodzie może nadejść dopiero w okolicach Wielkanocy.
Share
Pogoda. Kiedy przyjedzie wiosna?
Pogoda. Kiedy przyjedzie wiosna?Źródło: PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk
d2cnfcu

Jak wynika z pogody długoterminowej, przed nami jeszcze "mały atak" zimy. Synoptycy zapowiadają nawet duże mrozy. Kiedy zatem możemy spodziewać się nadejścia wiosny?

Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiedział w rozmowie z WP, że po chłodnym, miejscami mroźnym i wietrznym tygodniu, ocieplenia można podziewać się w okolicach przyszłej niedzieli, pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Jednak wciąż będą utrzymywać się jednocyfrowe temperatury.

- Po mroźnym tygodniu temperatury mogą wzrosnąć do ok. 5-6 st. C. Na razie wciąż jednak nie widać wiosny z temperaturą po 12-15 stopni – powiedział Walijewski. Zaznaczył przy tym, że najwyższą sprawdzalność mają prognozy na dwie najbliższe doby.

d2cnfcu

Gigantyczne naleśniki z Syberii. Rosjanie ustanowili nowy rekord

- Później, od trzeciego do siódmego dnia sprawdzalność wynosi ok. 70-75 proc. w zależności od pory roku. Natomiast powyżej siedmiu dni sprawdzalność jest już słaba - podkreślił synoptyk.

Dodał jednak, że meteorolodzy wykonują też "modele długoterminowe", które sięgają w swych prognozach znacznie dalej w przyszłość.

d2cnfcu

- Według modeli dzisiaj, czyli niecałe trzy tygodnie przed świętami wychodzi na to, że jednak wiosna w Wielkanoc będzie. Temperatury mogą być dwucyfrowe w dzień, maksymalne wartości to 13-15 stopni Celsiusza. W nocy temperatura może być lekko ujemna, ale tylko na obszarach podgórskich – przekazał synoptyk.

Zaznaczył jednocześnie, że sytuacja w pogodzie jest bardzo dynamiczna i również przewidywania modeli mogą jeszcze ulec zmianie.

Przeczytaj także:

Pogoda. Nowy projekt Rosji. Arktika-M już w gotowości

Śląskie. Sezon zimowy się zbliża, a wraz z nim pogorszenie jakości powietrza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2cnfcu

Podziel się opinią

Share
d2cnfcu
d2cnfcu
Więcej tematów