Trwa ładowanie...

Pogoda. Ekstremalnie gorący sierpień. Będzie gorzej?

Pogoda. Pomimo braku upałów ten sierpień był gorętszy niż zwykle. To efekt zmian klimatycznych. Naukowcy nie mają złudzeń, kolejne lata będą jeszcze gorętsze.
Share
Pogoda. Ten sierpień był rekordowo upalny
Pogoda. Ten sierpień był rekordowo upalnyŹródło: Pixabay, Fot: Piotr Skornicki
d1op87b

Tegoroczny sierpień należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych. Średnio o dwa stopnia Celsjusza temperatura w sierpniu tego roku była wyższa niż w ubiegłych - czytamy w raporcie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wynosiła bowiem 19,8℃ i choć może się wydawać, że nie jest to wysoka temperatura jak na drugą połowę lata, to należy pamiętać, że chodzi także o temperaturę po zmroku.

Najcieplej było na Podkarpaciu (20,5℃), a najzimniej w Sudetach(18,4℃). Także w tym drugim przypadku temperatura była cieplejsza niż zazwyczaj. To piąty najgorętszy sierpień w XXI wieku. Palma pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu należy do lata 2015 roku, gdy temperatura sięgała średnio 21,3℃.

Dlaczego niechlubnym? Wysokie temperatury powodują udary, na które szczególnie narażone są osoby starsze. W dodatku źle wpływają na infrastrukturę drogową i kolejową, oraz podnoszą ryzyko pożarowe. Dodatkowo urządzenia klimatyzujące, z których chętnie wtedy korzystamy, powodują przeciążenia sieci elektroenergetycznej.

d1op87b

Naukowcy nie mają złudzeń, że to efekt zmian klimatycznych. Ministerstwo Klimatu wylicza na swojej stronie internetowej skutki jakie podnosząca się temperatura w Polsce będzie miała w przyszłości. Opady deszczu mają być bardziej nierównomierne (długie okresy suszy, przerywane gwałtownymi burzami), obniżanie się poziomu wód gruntowych, a w niektórych miejscach nawet pustynnienie (szczególnie narażone jest województwo łódzkie).

Średnia temperatura w sierpniu w latach 1991-2020 była o 0,7 ℃ wyższa niż w latach 1981-2010. Szczególny wzrost zaobserwowano w ostatnich latach.

Warszawa. Strajk klimatyczny. Rzecznik KGP: "Sami protestujący chwalili działania policji"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1op87b

Podziel się opinią

Share
d1op87b
d1op87b
Więcej tematów