Trwa ładowanie...
d3c4t8k

Pogoda. Do Europy pędzi niż Zehna. Czeka nas zmiana pogody

Pogoda. Tuż po ataku niszczycielskiej Yulii do Europy zmierza kolejny niż. "Zehna" już dzisiaj uderzy w Wielką Brytanię. Jego macki dotkną także Polski. Ochłodzi się i znów mocno powieje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Czeka nas ochłodzenie i opady
Pogoda. Czeka nas ochłodzenie i opady (WXCharts)
d3c4t8k

Przez cały tydzień pogodę w kraju kształtować będą ośrodki niżowe, które tworząc się nad Atlantykiem przemieszczać będą się równoleżnikowo na wschód wędrując po trajektorii Atlantyk – Wyspy Brytyjskie – Morze Północne – Bałtyk – północno-zachodnia Rosja. Oczywiście, podczas pokonywania Bałtyku będą one zahaczać o północną Polskę.

Już dzisiaj, jak wskazuje portal fanipogody.pl, mieszkańcy Wysp Brytyjskich odczują uderzenie kolejnego niżu barycznego, który dostał nazwę "Zehna". Przyniesie ze sobą załamanie pogody: wichury, gwałtowne opady i burze. Mieszkańcy Niemiec oraz Polski odczują go już w nocy z poniedziałku na wtorek i przez cały wtorek. W Polsce jednak nie spodziewamy się ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Jak zwracają uwagę synoptycy Cumulusa, ośrodkom niżowym towarzyszyć będą fronty atmosferyczne, które raz po raz przemieszczać będą się z zachodu na wschód kraju. Wraz z nimi zmianie ulegać będzie również kierunek napływających mas powietrza, stąd po cieplejszym wtorku, od środy mocno się ochłodzi.

d3c4t8k

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Pogoda. Deszcz, deszcz ze śniegiem i sam śnieg

Podczas całego tygodnia przeważać będzie zmienna aura - więcej chmur, trochę słońca i od czasu do czasu pojawiać się będą przelotne opady deszczu, które od połowy tygodnia w całym kraju przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem, a miejscami nawet samego śniegu. Na ogół opady nie będą zbyt intensywne, bo w ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski nie spadnie więcej niż 2-5 l/m2. Nieco intensywniej do 6–10 l/m2 popada tylko:

  • w środę na zachodzie i południowym - wschodzie,
  • w piątek na południu,
  • a w sobotę w całym pasie zachodnim.

Natomiast w górach w zasadzie podczas całego tygodnia pojawiać będą się przelotne opady śniegu. Najwięcej spadnie go w piątek, bo nawet do 10–15 cm.

d3c4t8k

Pogoda. Mocno powieje w weekend

W tygodniu wiatr powieje słabo i umiarkowanie z kierunków zachodnich, tylko we wtorek pojawią się porywy do 40–60 km/h, a w pasie wybrzeża do 60–80 km/h.

Pomimo przewagi słabego lub umiarkowanego wiatru, to jednak nie dajmy uśpić swojej czujności, bo ponownie podczas weekendu dość gwałtownie wzrośnie gradient baryczny i pojawią się porywy do 70–80 km/h, na Bałtyku zrobi się sztormowo do 9–10 st. Bft, a w górach wiatr przekraczał będzie 100 km/h.

Pogoda. Spadek temperatury

Tak jak pogoda, tak i temperatura będzie zmienna. Już w poniedziałek będzie nieco chłodniej, bo na termometrach zobaczymy tylko od 5 do 7 stopni. We wtorek ociepli się i na południu, i w centrum temperatura podskoczy do 10–12 stopni. Jednak znów od środy ochłodzi się i do końca tygodnia temperatura na obszarze kraju wahać się będzie w przedziale od 3 do 6 stopni. Najchłodniejszym dniem będzie piątek, kiedy temperatura spadnie od 0–1 stopnia na wschodzie i do 2- 3 na zachodzie.

d3c4t8k

Wraz z ochłodzeniem od czwartku również poranki będą dość zimne, bo temperatura w całym kraju spadać będzie delikatnie poniżej zera (od zera do minus 3), na przedgórzu do minus 4, a w górach do minus 8.

Pogoda na przyszły tydzień

Przyszły tydzień, to dalszy ciąg pogody w kratkę z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a chwilami nawet z opadami samego śniegu. Temperatura utrzyma się na poziomie z drugiej połowy tego tygodnia i wahać będzie się w przedziale od 2 do 7 stopni (oczywiście cały czas na plusie).

d3c4t8k

Zobacz też: Najnowszy sondaż. Triumf Andrzeja Dudy

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c4t8k

Podziel się opinią

Share

d3c4t8k

d3c4t8k
Więcej tematów