Pogoda długoterminowa. Wracają upały, ale... na chwilę. Potem totalne ochłodzenie
Pogoda długoterminowa. W tym tygodniu przeważać będzie pogoda w kratkę. Rano i do południa będzie pogodnie i słonecznie, około południa zaczną wypiętrzać się chmury kłębiaste Cumulonimbus, z których po południu popada przelotny deszcz i zagrzmi. Od połowy tygodnia wracają upały.
05.08.2019 | aktual.: 05.08.2019 11:31
Pogoda długoterminowa. Ostatniej doby nad Polską mieliśmy do czynienia ze sporą ilością przelotnych opadów i burz. Wszystko za sprawą napływu chwiejnej termodynamicznie masy powietrza polarno-morskiego. W wielu miejscach padało, a wręcz lało. Na niebie gościły malownicze i niebezpieczne chmury Cumulonimbus - pisze bloger pogodowy Jarosław Turała.
Najbliższe dni w Polsce będą coraz cieplejsze i bardziej dynamiczne.
W nadchodzącym tygodniu dominującymi układami barycznym będą ośrodki niżowe, które wędrując znad Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie docierać będą nad Skandynawię. Taka wędrówka niżów sprawi, że z południowego zachodu i zachodu napływać będą ciepłe i wilgotne masy powierza, które sprzyjać będą tworzeniu się wypiętrzonych chmur Cumulonimbus, a te popołudniami przynosić będą opady przelotne deszczu i lokalne burze. Wyjątek stanowić będzie piątek i niedziela, kiedy przejściowo dostaniemy się pod wpływ pogodnego wyżu znad Bałkanów - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Pogoda na poniedziałek
W poniedziałek na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane, popołudniu na niebie pojawić się może więcej chmur. Opady deszczu i lokalne burze pojawią się przede wszystkim w województwach południowych, zachodnich oraz w Świętokrzyskiem i na Mazowszu.
Będzie się robić coraz cieplej. Najniższe temperatury odnotujemy na północnym wschodzie i północy, gdzie termometry pokażą od 21 do 23 stopni. Od 24 do 27 stopni zobaczymy w centrum, na południu i zachodzie kraju.
Będzie wiał słaby i umiarkowany wiatr, podczas burz silniejszy, osiągający 60 km/h.
Pogoda na pozostałe dni tygodnia
O ile pojawiające się w tygodniu popołudniowe burze nie będą zbyt gwałtowne, to uważajmy we wtorek na północnym wschodzie (na Warmii, na Mazurach i na Podlasiu) oraz w Tatrach i Bieszczadach, w środę na południowym wschodzie (od Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie i południową Lubelszczyznę), a w czwartek w pasie północnym (od Zachodniopomorskiego po Podlasie). W te dni, na tych obszarach popołudniowe burze będą gwałtowne z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem i porywistym wiatrem (nawet do 90 km/h) oraz z lokalnymi opadami gradu.
Pogoda. Temperatura
Już od środy do soboty temperatura podskoczy w górę i wahać będzie się od 25 na północy do 28 w centrum i na południu, a w piątek na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie i na Śląsku temperatura w cieniu dobije nawet do 30 kreski.
Kilkustopniowe ochłodzenie nadejdzie dopiero w niedzielę, kiedy na termometrach odnotujemy do 19 stopni na północy do 25 w centrum i na południu.
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Gdańska
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Giżycka
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Warszawy
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Wrocławia
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Zakopanego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl