ycipk-1v4nha

Pogoda. Diametralna zmiana. Chłód po upałach, ostrzeżenia IMGW przed burzami

Pogoda wyznacza koniec wakacji. Teraz będzie znacznie chłodniej i tak zostanie na dłużej. Według prognoz ma być też niebezpiecznie. IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami z gradem, w niektórych częściach Polski nawet drugiego stopnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami i upałami
IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami i upałami (pogodynka.pl)
ycipk-1v4nha

W niedzielę po południu nad obszarem Polski zaczęła następować przebudowa pola barycznego. Dotychczasowy pogodny i gorący wyż znad zachodniej Rosji osłabł i odsunął się w głąb Rosji, a dominować zaczął chłodny i wilgotny ośrodek niżowy znad Skandynawii i Morza Norweskiego o nazwie Egbert.

Egbert wraz ze swoim frontem nie tylko przyniósł z sobą burze i przelotne opady deszczu, ale również zmianę adwekcji, czyli zmianę kierunku napływających mas powietrza. I tak, o ile do niedzieli pompowane było do nas gorące i parne powietrze zwrotnikowe (znad północnej Afryki i Morza Śródziemnego), o tyle od poniedziałku (minimum przez następnych kilkanaście dni) docierać do nas będą chłodne i wilgotne masy powietrza atlantyckiego, a w niektóre dni nawet powietrza polarno-morskiego.

A to oznacza, że cały tydzień będzie znacznie chłodniejszy, bo temperatura wahać się będzie między 15 a 24 st. C. Jedynie w poniedziałek na południowym-wschodzie, jeszcze przed frontem chłodnym, utrzymają się dość wysokie temperatury rzędu 24-28 stopni. Należy przygotować się na intensywniejsze opady deszczu.

ycipk-1v4nha

Zobacz także: 80. Rocznica wybuchu II wojny światowej. "Dla większości Niemców to wstyd"

Pogoda na poszczególne dni

W poniedziałek intensywne opady deszczu spodziewane są na południu i w centrum kraju, głównie na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, na Śląsku i w woj. łódzkim, gdzie w ciągu dnia spadnie od 5 do 15 l/m2, a w Kotlinie Kłodzkiej nawet do 20-30 litrów. W nocy z poniedziałku na wtorek mocniej popada (do 5 do 15 l/m2) na wschodzie i południu Polski, w pasie od Mazowsza przez Świętokrzyskie po Śląsk i Małopolskę.

ycipk-1v4nha

We wtorek intensywniejszych opadów deszczu 5-15 l/m2 należy oczekiwać na południowym-wschodzie kraju (na południu Lubelszczyzny, na wschodzie i południu Małopolski oraz na Podkarpaciu). Po spokojniejszej środzie i czwartku, już w nocy z czwartku na piątek intensywne opady od 5 do 15 l/m2 pojawią się w centrum i na południu (od Łódzkiego i południowego Mazowsza po Opolszczyznę, Śląsk i Małopolskę).

W piątek mocniej popada wzdłuż wschodniej granicy, tutaj spadnie od 5 do 15 l/m2. Natomiast w niedzielę intensywniej, bo od 5 do 15 l/m2, popada na północnym-zachodzie i wschodzie kraju.

ycipk-1v4nha

Taka pogoda ma utrzymać się przez kolejny tydzień września. Nadal ma być chłodno. Synoptycy nie wykluczają jednak pogodnych momentów.

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW przed burzami

IMGW wydało ostrzeżenia dotyczące burz z gradem. Dotyczą wschodniej części Polski. Najbardziej niebezpiecznie będzie na południowym-wschodzie kraju.

Alert 2. stopnia dotyczący burz z gradem wydano dla województwa podkarpackiego. Tego terenu dotyczy też ostrzeżenie 1. stopnia związane z upałami.

ycipk-1v4nha

Województwa świętokrzyskie, małopolskie i śląskie również objęto alertami 2. stopnia związanymi z burzami z gradem. Na Lubelszczyźnie najbardziej ma doskwierać upał (alert 2. stopnia), ale też burze z gradem (ostrzeżenia 1. stopnia).

Alert 1. stopnia dotyczący burz z gradem dotyczy województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i łódzkiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1v4nha
Polub WP Wiadomości
ycipk-1v4nha
ycipk-1v4nha