Trwa ładowanie...

Pogoda. Diametralna zmiana. Chłód po upałach, ostrzeżenia IMGW przed burzami

Pogoda wyznacza koniec wakacji. Teraz będzie znacznie chłodniej i tak zostanie na dłużej. Według prognoz ma być też niebezpiecznie. IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami z gradem, w niektórych częściach Polski nawet drugiego stopnia.

Pogoda. Diametralna zmiana. Chłód po upałach, ostrzeżenia IMGW przed burzamiŹródło: pogodynka.pl
d2i5zq7
d2i5zq7

W niedzielę po południu nad obszarem Polski zaczęła następować przebudowa pola barycznego. Dotychczasowy pogodny i gorący wyż znad zachodniej Rosji osłabł i odsunął się w głąb Rosji, a dominować zaczął chłodny i wilgotny ośrodek niżowy znad Skandynawii i Morza Norweskiego o nazwie Egbert.

Egbert wraz ze swoim frontem nie tylko przyniósł z sobą burze i przelotne opady deszczu, ale również zmianę adwekcji, czyli zmianę kierunku napływających mas powietrza. I tak, o ile do niedzieli pompowane było do nas gorące i parne powietrze zwrotnikowe (znad północnej Afryki i Morza Śródziemnego), o tyle od poniedziałku (minimum przez następnych kilkanaście dni) docierać do nas będą chłodne i wilgotne masy powietrza atlantyckiego, a w niektóre dni nawet powietrza polarno-morskiego.

A to oznacza, że cały tydzień będzie znacznie chłodniejszy, bo temperatura wahać się będzie między 15 a 24 st. C. Jedynie w poniedziałek na południowym-wschodzie, jeszcze przed frontem chłodnym, utrzymają się dość wysokie temperatury rzędu 24-28 stopni. Należy przygotować się na intensywniejsze opady deszczu.

Zobacz także: 80. Rocznica wybuchu II wojny światowej. "Dla większości Niemców to wstyd"

Pogoda na poszczególne dni

W poniedziałek intensywne opady deszczu spodziewane są na południu i w centrum kraju, głównie na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, na Śląsku i w woj. łódzkim, gdzie w ciągu dnia spadnie od 5 do 15 l/m2, a w Kotlinie Kłodzkiej nawet do 20-30 litrów. W nocy z poniedziałku na wtorek mocniej popada (do 5 do 15 l/m2) na wschodzie i południu Polski, w pasie od Mazowsza przez Świętokrzyskie po Śląsk i Małopolskę.

We wtorek intensywniejszych opadów deszczu 5-15 l/m2 należy oczekiwać na południowym-wschodzie kraju (na południu Lubelszczyzny, na wschodzie i południu Małopolski oraz na Podkarpaciu). Po spokojniejszej środzie i czwartku, już w nocy z czwartku na piątek intensywne opady od 5 do 15 l/m2 pojawią się w centrum i na południu (od Łódzkiego i południowego Mazowsza po Opolszczyznę, Śląsk i Małopolskę).

d2i5zq7

W piątek mocniej popada wzdłuż wschodniej granicy, tutaj spadnie od 5 do 15 l/m2. Natomiast w niedzielę intensywniej, bo od 5 do 15 l/m2, popada na północnym-zachodzie i wschodzie kraju.

Taka pogoda ma utrzymać się przez kolejny tydzień września. Nadal ma być chłodno. Synoptycy nie wykluczają jednak pogodnych momentów.

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW przed burzami

IMGW wydało ostrzeżenia dotyczące burz z gradem. Dotyczą wschodniej części Polski. Najbardziej niebezpiecznie będzie na południowym-wschodzie kraju.

d2i5zq7

Alert 2. stopnia dotyczący burz z gradem wydano dla województwa podkarpackiego. Tego terenu dotyczy też ostrzeżenie 1. stopnia związane z upałami.

Województwa świętokrzyskie, małopolskie i śląskie również objęto alertami 2. stopnia związanymi z burzami z gradem. Na Lubelszczyźnie najbardziej ma doskwierać upał (alert 2. stopnia), ale też burze z gradem (ostrzeżenia 1. stopnia).

Alert 1. stopnia dotyczący burz z gradem dotyczy województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i łódzkiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2i5zq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i5zq7
Więcej tematów