Trwa ładowanie...

Pogoda. Piorun uderzył w cysternę. Groźny front nad Polską

Pogoda. To nie będą spokojne godziny dla mieszkańców środkowej i wschodniej Polski. Przez Polskę przechodzi front burzowy, który niesie ochłodzenie. Na zachodzie i południu burze już przyniosły straty. Na Podkarpaciu piorun uderzył w cysternę.

Share
Pogoda. Piorun uderzył w cysternę. Groźny front nad Polską
Źródło: Twitter.com/ventusky/screen
d46qiip

Już w niedzielę wieczorem i w nocy front dał o sobie znać na Pomorzu i w Wielkopolsce. - Minionej doby w związku z burzami interweniowaliśmy 272 razy. Do 79 akcji wyjeżdżali strażacy w woj. wielkopolskim, do 51 w woj. zachodniopomorskim i do 34 w woj. lubuskim - mówi Wirtualnej Polsce st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Po gwałtownej ulewie zalane zostały m.in. ulice i piwnice budynków na Osiedlu Dzieci Wrzesińskich w Sławnie w Zachodniopomorskiem. Potężne burze i ulewy przeszły również w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania i Bydgoszczy.

d46qiip

Od północy strażacy odebrali kolejnych kilkadziesiąt zgłoszeń - tym razem na południu kraju. - Usuwamy konary z jezdni i dachów oraz wypompowujemy wodę z zalanych pomieszczeń - dodaje rzecznik.

W miejscowości Boguchwała na Podkarpaciu ok. godz 4 nad ranem piorun uderzył w jadącą drogą krajową nr 19 ciężarówkę z cysterną - podaje RMF FM.

Samochód zjechał z jezdni, a kabina stanęła w ogniu. Świadkowie opowiadają, że widzieli moment uderzenia pioruna w auto.

Nad ranem burze przeszły również w okolicach Jastrzębia-Zdroju. Zdjęcie przesłała nam przez platformę dziejesie.wp.pl czytelniczka, pani Monika.

zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW

Synoptycy ostrzegają, że front burzowy w poniedziałek przesuwać się będzie na wschód. Przed godz. 7 grzmiało i błyskało m.in. w rejonie Ustronia i Cieszyn w Śląskiem, w Szczytnie na Warmii i Mazurach, w Sandomierzu i Annopolu, a także w okolicach Stalowej Woli, Rzeszowa, Krosna i Jasła w Podkarpackiem - wylicza TVN24.

d46qiip

Z kolei przed godziną 8 potężna ulewa przeszła nad Katowicami.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia przed burzami z gradem dla ośmiu województw. Ostrzeżenia 2. stopnia obowiązują w woj. małopolskim, podkarpackim i lubelskim.

Alert 1. stopnia przed burzami z gradem wydano w województwach: śląskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. W woj. lubelskim nadal obowiązuje alert drugiego stopnia przed upałem.

Na termometrach zobaczymy od 18 st. C na północnym zachodzie (tam już front przeszedł), 24 st. C w centrum do 31 st. C na południowym wschodzie.

d46qiip

Pogoda. Uwaga na gradobicia - później ochłodzenie

Podczas burz musimy być przygotowani na gradobicia, ulewy (do 50 mm) oraz porywy wiatru sięgające 110 km/h.

Uważajmy, bo burze, które pojawia się we wschodniej części kraju mogą przyjmować charakter lokalnych nawałnic, które powodować będą zalania i podtopienia, a porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów - ostrzegają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Dopiero wieczorem burze odsuną się poza wschodnią granicę i będą stopniowo zanikać.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46qiip

Podziel się opinią

Share
d46qiip
d46qiip
Więcej tematów