Trwa ładowanie...
d3774p3

Pogoda. Alerty IMGW na północy i południu Polski

Pogoda. "Zimni ogrodnicy" dają o sobie znać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami w północnych regionach Polski. Jednak to nie wszystkie alerty. Na południu musimy być przygotowani na ulewy.
Share
Pogoda. Zimni ogrodnicy. Alerty IMGW na północy i południu Polski
Pogoda. Zimni ogrodnicy. Alerty IMGW na północy i południu PolskiŹródło: IMGW
d3774p3

Ostrzeżenia 1. stopnia przed przymrozkami IMGW wydał dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego oraz dla północnej (nadbałtyckiej) części wok. zachodniopomorskiego i północnych powiatów województw: mazowieckiego oraz podlaskiego.

Synoptycy ostrzegają, że lokalnie w tych regionach w nocy - a przede wszystkim nad ranem - temperatura spadnie do -3 st. C. Ostrzeżenia przed przymrozkami na północy obowiązują od północy do godz. 7 rano w czwartek.

Mieszkańców południa IMGW ostrzega z kolei przed intensywnymi opadami deszczu. Alerty 1. stopnia wydano dla województw: małopolskiego i podkarpackim oraz w środkowej i południowej części województw: lubelskiego i śląskiego. Ostrzeżenia obowiązują od środy wieczorem do południa w czwartek. Z modeli pogodowych wynika, że w południowo-wschodniej Polsce miejscami może spaść do 35 mm deszczu.

d3774p3

Zobacz też: Odmrażanie gospodarki. Prof. Marian Zembala o decyzjach rządu

Z prognoz ostrzeżeń na kolejną noc wynika, że IMGW zamierza ponowić alerty, ale przymrozki w nocy z czwartku na piątek mogą objąć niemal całą Polskę.

Pogoda. "Zimni ogrodnicy" z przymrozkami i deszczem

Nazwa "zimni ogrodnicy" została nadana zjawisku klimatycznemu, które obserwujemy właśnie w tych dniach maja. Za spadki temperatury i deszcze odpowiadają masy zimnego powietrza z obszarów polarnych. Nazwa pochodzi zaś od św. Pankracego, św. Serwacego oraz św. Bonifacego, których święta przypadają od 12 do 14 maja. 15 maja nazywany jest z kolei "zimną Zośką".

d3774p3

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Ostrzeżenie 1. stopnia jest najniższym w trójstopniowej skali stosowanej przez IMGW. Wydanie alertu oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji pogodowej.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3774p3

Podziel się opinią

Share
d3774p3
d3774p3
Więcej tematów