Poezja na drzewie
Wiersze noblisty na wietrze - zobacz zdjęcia
Tak kończy się rok Czesława Miłosza.
W ostatnich dniach Roku Miłosza na drzewach przed Biblioteką Śląską w Katowicach pojawiły się czerwone tasiemki z przymocowanymi do nich plastikowymi zakładkami do książek, na których umieszczone są fragmenty poezji Czesława Miłosza. Zakładek jest w sumie ponad 4 tysiące, każdy chętny może ją sobie zerwać z drzewa. Część z nich trafi także do różnego rodzaju instytucji kultury, pubów itp.
Czesław Miłosz urodził się 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, był współzałożycielem grupy poetyckiej "Żagary". Pierwszy tom poezji "Poemat o czasie zastygłym" wydał w 1933 r. Niechęć do polskiego nacjonalizmu, którą Miłosz przejawiał całe życie, zrodziła się właśnie w czasach studiów, kiedy poeta był świadkiem brutalnych akcji Młodzieży Wszechpolskiej, getta ławkowego.
10 grudnia 1980 roku Miłosz otrzymał literackiego Nobla - jako trzeci z kolei polski laureat tej nagrody. Polskiego poetę doceniono za - jak napisano w uzasadnieniu jury - "bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów".
Czesław Miłosz zmarł w wieku 93 lat; został pochowany w krypcie zasłużonych klasztoru oo. Paulinów na Skałce w Krakowie - obok m.in. Jana Długosza, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego i Karola Szymanowskiego.
(PAP, ah)