Poettering: Czeskie przewodnictwo przyspieszy ratyfikację Traktatu z Lizbony w całej UE
Szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert
Poettering, ciesząc się z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
Czech o zgodności Traktatu Lizbońskiego z czeską konstytucją,
powiedział w środę, że ufa, iż czeskie przewodnictwo przyspieszy
proces ratyfikacji dokumentu w całej UE.
- Dzisiejsze orzeczenie trybunału kończy impas związany z Traktatem z Lizbony w Czechach. Decyzja sędziów, która potwierdziła, że Traktat z Lizbony jest zgodny z konstytucją Czech, otwiera drogę do ratyfikacji tego ważnego europejskiego traktatu przez obie izby czeskiego parlamentu - oświadczył Poettering.
Podkreślił, że orzeczenie "nabiera dodatkowego znaczenia w świetle przejęcia przez Republikę Czeską rotacyjnego przewodnictwa w UE 1 stycznia 2009 roku.
- PE ufa, że nowe przewodnictwo w UE poważnie przyczyni się do przyspieszenia procesu ratyfikacji - powiedział.
Traktat ratyfikowały dotychczas parlamenty 25 państw członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce i Niemczech ratyfikacja czeka na podpisy prezydentów. Irlandia jako jedyny kraj odrzuciła traktat w referendum w czerwcu. Rząd w Dublinie zobowiązał się, że na najbliższym szczycie UE 11-12 grudnia w Brukseli ogłosi tzw. mapę drogową w sprawie ratyfikacji traktatu, czyli - czy, kiedy i na jakich warunkach referendum może zostać powtórzone.
Zdaniem Poetteringa, traktat da Unii instrumenty niezbędne do stawienia czoła wyzwaniom, z którymi Europa będzie musiała uporać się w przyszłości.
- Dlatego idealnie byłoby, gdyby nastąpiło to (wejście w życie traktatu) przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czerwcu przyszłego roku - powiedział.
Irlandzkie źródła rządowe dotychczas informowały w Brukseli, że jeśli referendum będzie powtórzone, to dopiero w drugiej połowie 2009 roku.
Inga Czerny