Trwa ładowanie...
10-02-2009 14:57

Podziemna rzeka ogrzeje rzymskie osiedla?

Poniżej koryta Tybru w Rzymie płynie druga rzeka, która może być źródłem czystej energii geotermicznej - ustalił włoski naukowiec, a o jego odkryciu informuje "Corriere della Sera".

Podziemna rzeka ogrzeje rzymskie osiedla?Źródło: Jupiterimages
d1t4djx
d1t4djx

Wulkanolog Franco Barberi twierdzi, że woda w tej podziemnej rzece ma około 20 stopni Celsjusza i może ogrzewać Wieczne Miasto. Zdaniem naukowca, byłego szefa włoskiej Obrony Cywilnej, ukryta pod Tybrem rzeka, całkowicie od niego odseparowana, mogłaby być źródłem energii cieplnej dla wielu rzymskich osiedli. Przy okazji, zauważył, wykorzystanie tych źródeł geotermicznych mogłoby przyczynić się do znacznej redukcji zanieczyszczenia środowiska i oszczędności.

Według ustaleń przeprowadzonych pod kierunkiem badacza przez zespół z uniwersytetu Roma Tre, podziemna rzeka znajduje się od 30 do 60 metrów poniżej koryta Tybru i jest znacznie od niego szersza. Miejscami osiąga szerokość nawet kilkuset metrów. Wody obu rzek są całkowicie od siebie odseparowane - stwierdzono w czasie badań na podstawie próbek pobranych w 200 miejscach stolicy.

Woda w podziemnej rzece - twierdzi Barberi - jest krystalicznie czysta, a zatem bezpieczna i dlatego jego zdaniem należy ją wykorzystać.

Zespół uniwersytecki, badający rzekę pod kątem możliwości jej wykorzystania, jest finansowany między innymi przez ministerstwo oświaty oraz macierzystą uczelnię. - Teraz czekamy na partnerów ze strony przemysłu, by rozpocząć prace nad prototypami odpowiednich urządzeń - ogłosił szef grupy naukowej.

Franco Barberi wyraził przekonanie, że Rzym, podobnie jak stolica Islandii Reykjavik, mógłby dzięki temu całkowicie uniezależnić się od tradycyjnych źródeł ogrzewania.

Sylwia Wysocka

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj