Podwyższone promieniowanie wokół Czarnobyla. "Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności"
Podwyższone promieniowanie Gamma zanotowano w znacznej części punktów kontrolnych w strefie zamkniętej wokół Czarnobyla. Państwowa Agencja Atomistyki podała jednak, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności.
25.02.2022 12:22
W czwartek rosyjskie wojsko zajęło elektrownię atomową w Czarnobylu. Tego samego dnia odnotowano podwyższone promieniowanie Gamma w znacznej części punktów kontrolnych w tej strefie. Biuro prasowe podkreśliło, że przyczyn nie sposób na razie określić z powodu okupacji kraju i trwających działań bojowych.
W piątek Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat. "Na terenie kraju nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności" - podała. Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych.
Zobacz także
Informacja o promieniowaniu
W piątek rano biuro prasowe Rady Najwyższej Ukrainy poinformowało, że w strefie zamkniętej wokół Czarnobyla stwierdzono podwyższone promieniowanie. Podwyższone promieniowanie Gamma zanotowano w znacznej części punktów kontrolnych w tej strefie. Biuro prasowe podkreśliło, że przyczyn nie sposób na razie określić z powodu okupacji kraju i trwających działań bojowych.
"To informacja sprzed kilku minut - na ten moment nie ma zagrożenia jeżeli chodzi o terytorium RP - na bazie informacji otrzymanych z krajowego monitoringu radiacyjnego. Aktualnie sytuacja w kraju jest bezpieczna, nie mamy zagrożenia dla zdrowia, życia ludzi, ani też dla środowiska. Cały czas monitorujemy sytuację i ten monitoring jest permanentny" - poinformowało PAP biuro prasowe Państwowej Agencji Atomistyki.
Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych - czytamy w komunikacie zamieszczonym w piątek na stronie agencji.
Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała również żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego.
"W celu weryfikacji pojawiających się doniesień medialnych, PAA skierowała zapytanie do ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego, jak również do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu o stan sytuacji radiacyjnej na Ukrainie" - podano w komunikacie.