Podwyżki cen na poczcie. Od 1 października droższe listy i paczki
Od początku października w punktach Poczty Polskiej zaczną obowiązywać nowe, wyższe stawki - między innymi za nadanie listów poleconych i paczek. Podwyżki spowodowane są rosnącą inflacją, coraz większymi kosztami transportu oraz wzrostem cen surowców używanych przez spółkę.
20.09.2022 14:21
Modyfikacja cennika dla przesyłek krajowych ma pozwolić Poczcie Polskiej na utrzymanie mniej rentownych placówek oraz uruchomienie nowych punktów. Spółka w opublikowanym komunikacie wskazała, że przepisy Prawa Pocztowego nie pozwalają na zamykanie nierentownych obiektów ani likwidowanie usług, przynoszących straty.
Podwyżki na poczcie. Ile wyniosą? Za co zapłacimy więcej?
Z informacji opublikowanych przez Pocztę Polską wynika, że podwyżka za usługi będzie kształtowała się na poziomie od kilku do kilkunastu procent "dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów, będzie to oznaczało dodatkowy wydatek rzędu kilku złotych w skali całego roku".
Podwyżki najpopularniejszych usług wyniosą w przypadku przesyłki nierejestrowanej ekonomicznej:
- 30 groszy dla formatu S - z 3,60 do 3,90 zł
- 30 groszy dla formatu M - z 4,30 do 4,60 zł.
W przypadku formatu L, a więc przesyłek do 2 kg stawka nie ulegnie zmianie i będzie wynosić 7,20.
Przesyłki nierejestrowane priorytetowe zdrożeją o:
- 30 groszy w formacie S - z 4,50 do 4,80 zł
- 30 groszy w formacie M - z 5,10 do 5,40 zł.
W przypadku formatu L, a więc przesyłek do 2 kg, podobnie jak w przypadku listów ekonomicznych, stawka nie ulegnie zmianie i ma wynosić 8 złotych.
Droższe będą również przesyłki polecone. Podwyżka zarówno w przypadku przesyłek ekonomicznych, jak i poleconych wyniesie 30 groszy - ta sama stawka będzie obowiązywać za nadanie listu w formacie L.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cennik opublikowany na stronie Poczty Polskiej wskazuje wzrost ceny paczek pocztowych. Nowe stawki zakładają podwyżkę na poziomie 1-2 złotych. Drożej trzeba będzie zapłacić również za nadanie paczki z zadeklarowaną wartością - w tym przypadku podwyżka nie powinna przekroczyć trzech złotych.
Nowe ceny na poczcie. Te usługi nie zdrożeją
Od 1 października nie wzrośnie stawka za przesyłki listowe z zadeklarowaną wartością. Tyle samo trzeba będzie zapłacić także za przesyłki nadawane za granicę.
Jak informuje Poczta Polska "niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez Klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich".
Spółka od lat pozostaje liderem w branży usług pocztowych. Jak wskazują dane przekazane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, Poczta Polska w 2021 roku zrealizowała ponad 60 procent usług w obrocie krajowym i zagranicznym.