Podróż prezydenta do Seulu z turbulencjami
Podczas podchodzenia do lądowania w Seulu rządowy samolot TU-154
M, na pokładzie którego podróżował prezydent, na dłuższy czas wpadł
w silne turbulencje.
Awarie się zdarzają
- Awarie się zdarzają, wiem na czym ona polegała, jest nowa część. Każdy lot samolotem łączy się z pewnym stopniem ryzyka, no ale funkcja prezydenta się łączy w tym zakresie z bardzo poważnym ryzykiem, ponieważ lata się bez przerwy - powiedział L.Kaczyński. - Zresztą wszyscy jesteście w podobnej sytuacji tutaj, a to że trzeba zmienić samolot, to już jest zupełnie inna sprawa - mówił prezydent.
Jego zdaniem, kupując nowe samoloty "dobrze by było zrobić gest w stosunku do któregoś z naszych sojuszników". - Nie będę tutaj mówił którego, ale jest takie państwo, które bardzo lubi, gdy od niego się kupuje, a ponieważ są pewne różnice zdań, to może je wyrównać przez zakup - dodał.
Podczas wcześniejszej wizyty Kaczyńskiego w Mongolii samolot miał usuwaną awarię urządzenia odpowiedzialnego za odlodzenie skrzydeł. W środę część ta została wymieniona na nową, a samolot pomyślnie przeszedł loty próbne.
Korea Płd. - ostatni etap podróży
Prezydent RP Lech Kaczyński przybył rano około godz. 5.50 (czasu polskiego) do Seulu. Wizyta w Korei Południowej jest ostatnim etapem podróży prezydenta po Azji.
Polski prezydent spotka się w Seulu z prezydentem Korei Li Miung Bakiem. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji obu państw. Planowane jest podpisanie międzyrządowego programu współpracy w dziedzinie kultury, nauki i edukacji na lata 2009-2011.
Drugiego dnia wizyty, dojdzie do spotkania Lecha Kaczyńskiego z premierem Korei Płd. Hanem Seung Su. Tego dnia polski prezydent pojedzie też do Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Płn.
Z planu wizyty wypadło jedno z przyjęć planowanych na sobotę w Seulu, w związku z tym ulegnie ona skróceniu. Prezydent powróci do Warszawy prawdopodobnie w sobotę przed południem czasu polskiego.
W rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu prezydent zapowiedział, że jego rozmowy z południowokoreańskimi politykami będą dotyczyły zarówno spraw politycznych, jak i gospodarki.
Zaznaczył, że sytuacja na podzielonym Półwyspie Koreańskim odbija się na sytuacji światowej i jest to kwestia leżąca również w zainteresowaniu Polski.
Lech Kaczyński chce też rozmawiać o inwestycjach gospodarczych Korei Płd. w Polsce i poznać "koreańskie spojrzenie" na kwestię obecnego kryzysu finansowego.
W Seulu ma też dojść do podpisania międzyrządowego programu współpracy w dziedzinie kultury, nauki i edukacji na lata 2009-2011. Ze strony polskiej ma je podpisać towarzyszący prezydentowi wiceszef MSZ Jan Borkowski.
Wizyta w Korei Płd. została skrócona. Nie odbędzie się przyjęcie, które miało być wydane przez prezydenta w hotelu. Dzięki temu, polska delegacja nie będzie musiała zostawać w Korei Płd. na kolejną noc. Największe wrażenie zrobiło na mnie Tokio
Wspominając zakończoną kilka godzin temu wizytę w Japonii prezydent powiedział, że zdecydowanie największe wrażenie zrobiło na nim Tokio.
- Oczywiście zabytki Kioto są wspaniałe (...) Jeśli się na przykład wie, że ogród przy Złotym Pawilonie został założony dokładnie w 1400 roku - i był jednym z późniejszych tego okresu - to to robi wrażenie niewątpliwie. Natomiast Tokio robi wrażenie jako olbrzymia metropolia, pod tym względem no (...) większa niż Nowy Jork - mówił L.Kaczyński.
Podkreślił, że "nieszczęśliwy zbieg okoliczności" uniemożliwił audiencję u pary cesarskiej (odwołanej z powodu choroby cesarza). - Życzę mu jak najszybszego powrotu do zdrowia - oświadczył prezydent.
Dodał, że czas przeznaczony na audiencję wykorzystał "na to, żeby zobaczyć jak wygląda przeciętna tokijska restauracja".
- Była ona niezmiernie oryginalna, szczególnie sposób zachowania obsługi. Bez przerwy słychać okrzyki. Zażartowałem sobie, że w Polsce, gdyby to była elegancka restauracja, to już by była policja, ale tam to jest taki po prostu zwyczaj (...) Jedzenie też odmienne mocno - opowiadał.
Pytany, czy po sześciu dniach podróży nie jest jeszcze zmęczony, L.Kaczyński odparł: "A jak państwo sądzicie - po tylu takich powiedzmy sobie niespodziewanych zdarzeniach - to tak".
Prezydent wróci do Polski z międzylądowaniami w Ułan Bator i Astanie. Przybycie planowane jest w sobotę przed północą.