Podpisz się elektronicznie
(inf.własna)
Już 16 sierpnia ustawa o podpisie elektronicznym wejdzie w życie, dzięki czemu będzie można używać tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Ustawa została podpisana 11 października 2001 roku przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Tego dnia po raz pierwszy sam dokument ustawy został podpisany przez prezydenta dwoma sposobami. Najpierw piórem, a następnie podpisem elektronicznym.
Dzięki ustawie podpis elektroniczny pod dokumentem wysyłanym przez Internet będzie tak samo ważny, jak podpis odręczny. Certyfikaty podpisu elektronicznego można będzie zakupić w jednej z kilku firm. Nadzór nad tymi firmami prowadzić będzie Ministerstwo Gospodarki.
Zdaniem Wiesława Paluszyńskiego, Dyrektora Pionu Technologii i Bezpieczeństwa TP Internet nadzorujący pracę Centrum Certyfikacji Signet, _ podpis elektroniczny i certyfikaty pozwolą zidentyfikować użytkownika w sieci WWW_. To z kolei umożliwi zawieranie umów poprzez Internet. Dotychczas z anonimowy użytkownik globalnej sieci nie mógł być stroną w jakiejkolwiek umowie.
Wprowadzenie bezpiecznego podpisu elektronicznego umożliwi w przyszłości kontakty obywatela np. z administracją. Dzięki tej ustawie, spełni się marzenie niejednego internauty i - za jakiś czas - będziemy mogli złożyć PIT-a nie wychodząc z domu.
Może ten czas nie będzie tak długi. Według Informacyjnej Agencji Radiowej, od stycznia 2003 roku pierwszy urząd skarbowy zacznie przyjmować dokumenty potwierdzane podpisem elektronicznym. Będzie to krakowski pierwszy urząd skarbowy.
Rzecznik ministerstwa finansów Marcin Kaszuba powiedział, że po uruchomieniu urzędu krakowskiego, przystosowywane do wymogów ustawy będą kolejne urzędy. Dodał, że intencją ministerstwa jest aby przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę można było załatwić swoje sprawy z urzędem skarbowym.
Jak oceniają przedstawiciele resortu gospodarki, w Polsce nie będzie na razie dużego zainteresowania e-podpisem. Zainteresowanie tym podpisem w krajach ościennych jest szczątkowe. Przykładowo w Danii tylko ok. 2% transakcji jest zawieranych przy jego użyciu. Podobnie może być u nas - powiedzieli Polskiej Agencji Prasowej.
Eksperci z branży telekomunikacyjnej pod koniec ubiegłego roku oceniali, że podpis elektroniczny, zwany niekiedy e-podpisem, upowszechni się, zwłaszcza wśród osób prywatnych, mniej więcej za trzy lata, kiedy potanieją urządzenia odczytujące kod i zwiększy się liczba posiadaczy komputerów. (reb)