Podkarpacie. Odkrycie archeologów
W miejscowości Gać na Podkarpaciu archeolodzy dokonali odkrycia z II wieku n.e. Szkielet dziecka zostanie poddany badaniom DNA, które pozwolą ustalić szczegóły dotyczące trybu życia naszych przodków.
Wykopaliska w miejscowości Gać na Podkarpaciu prowadziła Anna Lasota-Kuś z Instytut Archeologii i Etnologii PAN. W rozmowie z reporterką RMF FM opowiedziała, że zarówno ten grób, jak i wszystkie inne pochówki ciałopalne pochodzą z tzw. wczesnego okresu wpływów rzymskich, a więc z pierwszych dwóch wieków naszej ery. Odkryte przez badaczy cmentarzysko jest datowane na połowę II wieku.
Zostało ono odkryte już w przeszłości, ale przeprowadzone wówczas badania okazały się niekompletne.
- Pierwszym zaskoczeniem było to, że tych grobów przez nas odkrytych - nieprzebadanych przez profesora Hadaczka - jest jeszcze bardzo wiele. Do tej pory odkryliśmy ich 100. Karol Hadaczek odkrył ich 180, a więc jest to ogromne cmentarzysko w porównaniu do innych cmentarzysk z tego okresu. Tak jak się spodziewaliśmy, niemal wszystkie to groby ciałopalne, natomiast dużym odkryciem było znalezienie dwóch pochówków szkieletowych - opowiadała w rozmowie z RMF FM Anna Lasota-Kuś.
Gać koło Przeworska. Odkrycie archeologiczne z II wieku n.e.
Badaczka podkreśliła, że odkryte przez jej grupę szczątki pozwolą powiedzieć m.in. bardzo dużo o diecie dziecka. Czy dieta była zróżnicowana, czy to była dieta roślinna, czy dieta mięsna, czy była zrównoważona i czy był taki czas, kiedy dziecko np. głodowało. - Może nam też powiedzieć o ewentualnych migracjach i przemieszczaniach się. Ponieważ inne stężenie izotopu tlenu występuje nad morzem, a inne w górach - dodała archeolog.
Zdaniem Anny Lasoty-Kuś zaskakująca jest także skala importów, a zatem przedmiotów, które zostały pozyskane z terenów Imperium Rzymskiego. - Świadczy to o dalekosiężnych kontaktach, tej ludności z terenami położonymi na południe - podsumowała.
Źródło: RMF FM
Zobacz także: Prof. Balcerowicz: Jest cała historia demagogów, którzy doprowadzali do rozruchów
Zobacz także: Prof. Balcerowicz: Jest cała historia demagogów, którzy doprowadzali do rozruchów