Trwa ładowanie...
d3pzj61

Podjęto decyzję ws. Pomnika Katyńskiego w New Jersey. Przenosin nie będzie

Pomnik Katyński nie zostanie przeniesiony z Exchange Place w New Jersey. Rada miejska zdecydowała, że pozostanie na swoim miejscu. Wszyscy obecni podczas głosowania zgodzili się na takie rozwiązanie trwającego od kwietnia sporu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik Katyński w New Jersey stoi w prestiżowym miejscu
Pomnik Katyński w New Jersey stoi w prestiżowym miejscu (PAP, Fot: Darek Redos)
d3pzj61

- Społeczność polsko-amerykańska New Jersey, Filadelfii, Connecticut, Pensylwanii, a zwłaszcza Nowego Jorku i innych miejsc, a także jej przywódcy walczyli w radzie miejskiej o utrzymanie pomnika przy Exchange Place. Ich postawa wywarła duże wrażenie na radnych i na Jersey City. Dzięki Bogu, że naprawili oni swój błąd i pozostanie on przy Exchange Place - powiedział w rozmowie z PAP radny Michael Yun.

Chociaż podobna decyzja została podjęta już w październiku, trzeba ją było uchylić. Sąd orzekł wtedy, że uchwała z czerwca, w której zatwierdzono przeniesienie pomnika, została przyjęta w niewłaściwy sposób. Późniejsze ustalenia również trzeba było cofnąć.

Spór o pomnik rozpoczął się w kwietniu. Burmistrz Jersey City Steven Fulop uznał, że monument należy przenieść w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork oraz New Jersey. Sprzeciw okazywali także polscy politycy i rządzący.

d3pzj61

Pomnik Katyński w Jersey City to pierwszy monument upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej w Stanach Zjednoczonych stojący w otwartej przestrzeni miejskiej. Został odsłonięty 19 maja 1991 roku. Lokalizacja, w której się znajduje, uchodzi za bardzo prestiżową - rozpościera się z niej widok na Manhattan oraz One Trade Center - wieżowiec, który powstał w miejscu zamachu z 11 września 2001 roku.

Zobacz także: "Kto wygra wybory? Jako to kto, nasz koalicjant"

Źródło: dziennik.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3pzj61

Podziel się opinią

Share
d3pzj61
d3pzj61
Więcej tematów