Trwa ładowanie...

Poderwali myśliwce z Malborka. Przechwycenie nad Bałtykiem

Jak informują włoskie siły powietrzne, w ciągu 24 godzin dwukrotnie alarmowo poderwano myśliwce Eurofighter z 4. Skrzydła Powietrznych Sił Zadaniowych, przerzuconych do polskiej bazy w Malborku. O aktywację poproszono w celu przechwycenia "niezidentyfikowanego statku powietrznego" przelatującego nad Bałtykiem.

Poderwali myśliwce z Malborka. Przechwycenie nad Bałtykiem Poderwali myśliwce z Malborka. Przechwycenie nad Bałtykiem Źródło: ItalianAirForce
d2wpbbl
d2wpbbl

Jak czytamy w komunikacie, o aktywację poproszono w celu "przechwycenia niezidentyfikowanego statku powietrznego przelatującego nad międzynarodowymi wodami Morza Bałtyckiego rankiem 28 i 29 marca".

Przechwycenie nad Bałtykiem

W związku z tym Centrum Dowodzenia i Kontroli Operacji Powietrznych NATO z siedzibą w niemieckim Uedem podniosło alarm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie zestrzelili własną maszynę. Moment katastrofy Su-27

"Samolot Włoskich Sił Powietrznych należących do TFA, które działają w ramach misji NATO Enhanced Air Policing przystąpił do przechwytywania i identyfikacji samolotu, po czym powrócił do bazy - dodano.

d2wpbbl

"Nie reagowały na sygnały radiowe"

W komunikacie nie podano, o jaki obiekt lub samolot chodzi.

Włoski portal LaPresse podaje, że przechwycono rosyjskie samoloty, które "nie reagowały na sygnały radiowe". "Przypuszcza się, że był to Iljuszyn Ił-20M, używany do rozpoznania, Przechwycony już pod koniec ubiegłego miesiąca przez francuskie i niemieckie myśliwce na niebie FinlandiiEstonii. Rosyjski samolot nie miał wrogich zamiarów" - czytamy.

"Rosyjskie samoloty przechwycone przez włoskie myśliwce na Morzu Bałtyckim znajdowały się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, a nie w przestrzeni powietrznej NATO, ale nie reagowały na sygnały radiowe" - podaje z kolei portal AgenPress.

To już drugi przypadek wykorzystania włoskiego kontyngentu w Polsce.

d2wpbbl

W bazie w Malborku stacjonują cztery myśliwce Eurofighter F-2000. Dzięki tym samolotom można zagwarantować start i przechwycenie każdego podejrzanego śladu wykrytego przez radar w ciągu kilku minut, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Kontyngent włoski składa się z grup lotniczych oraz personelu technicznego i logistycznego, rozmieszczonych na lotnisku Królewo w Malborku, który współpracuje z Polskimi Siłami Powietrznymi w celu ochrony północno-wschodniej flanki Sojuszu Atlantyckiego.

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2wpbbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2wpbbl
Więcej tematów