ŚwiatPodejrzany o zabicie Olofa Palme wyznał zbrodnię kochance

Podejrzany o zabicie Olofa Palme wyznał zbrodnię kochance

Christer Pettersson, główny podejrzany o
zamordowanie w lutym 1986 r. szwedzkiego premiera, socjaldemokraty
Olofa Palmego, przed śmiercią przyznał się swej kochance, że jest sprawcą tej zbrodni - napisał szwedzki dziennik "Aftonbladet".

Jak wyznała kobieta, która przez wiele lat pozostawała w trwałym związku z Petterssonem, poprosił on ją, aby przekazała to wyznanie dziennikarzowi szwedzkiego dziennika.

To ja strzelałem do Olofa Palmego - powiedział swej przyjaciółce Pettersson.

Kobieta wręczyła dziennikarzowi "Aftonbladet" 40 listów Petterssona, które według policji zawierają więcej informacji mogących wyjaśnić zagadkę śmierci premiera Szwecji.

Według tego, co powiedziała kobieta, Pettersson zabił Palmego z zemsty za wyrok dożywotniego więzienia, jaki otrzymał Lars Tingstroem, znany jako "człowiek-bomba" ze względu na to, że przeprowadził w Sztokholmie szereg zamachów bombowych. Tingstroem został skazany w procesie, w którym popełniono wiele błędów proceduralnych.

Zrobiłem to dla niego, dla "człowieka bomby", ponieważ został niesłusznie skazany - cytowała przyjaciółka Petterssona słowa, które miał do niej wypowiedzieć. Pettersson i Tingstroem zawarli w więzieniu, kiedy siedzieli razem w latach 70., bardzo bliską przyjaźń.

W 2004 r. Pettersson powiedział dziennikowi "Aftonbladet", że wie, kto zabił Olofa Palmego, i że osobiście powie to Martenowi Palmemu, synowi zamordowanego premiera. Jednak do spotkania nigdy nie doszło, ponieważ Pettersson wkrótce zmarł w wyniku uszkodzenia czaszki w trakcie pijackiej awantury.

Olof Palme, jeden z najwybitniejszych polityków światowych swoich czasów, został zamordowany wieczorem 28 lutego 1986 roku, kiedy wychodził z żoną, bez żadnej eskorty, z kina w centrum Sztokholmu.

Szwedzki sąd skazał Christera Petterssona na dożywocie, ale w drugiej instancji został on uniewinniony z braku dostatecznych dowodów winy.

Na temat zabójstwa Palmego było wiele różnych hipotez, wysuwano podejrzenia dotyczące terrorystów kurdyjskich, służb specjalnych RPA, a nawet armii szwedzkiej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)