Trwa ładowanie...

Podano przyczynę śmierci abp. Józefa Życińskiego

Abp Józef Życiński zostanie pochowany w archikatedrze w Lublinie. Pogrzeb prawdopodobnie odbędzie się w sobotę 19 lutego - poinformował lubelski biskup pomocniczy Mieczysław Cisło. Bp Cisło podał, że przyczyną śmierci abp. Życińskiego był zawał serca, a nie jak wcześniej informowano w mediach wylew krwi do mózgu. - Sekcji zwłok nie będzie, nie ma takiej potrzeby - powiedział.

Podano przyczynę śmierci abp. Józefa ŻycińskiegoŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d2v61g1
d2v61g1

Wcześniej o wylewie krwi do mózgu, jako przyczynie śmierci duchownego informowała Konferencja Episkopatu Polski.

Do czasu powołania nowego metropolity archidiecezją lubelską będzie kierował bp Mieczysław Cisło. Decyzję w tej sprawie podjęło Kolegium Konsultorów.

Ciało abp. Życińskiego przywiezione będzie do Lublina w zaplombowanej trumnie. Nie będzie możliwości jej otworzenia. Bp Cisło poinformował, że wstępna propozycja daty pogrzebu metropolity lubelskiego to sobota, 19 lutego o godzinie 11. Jak zaznaczył, ostateczna decyzja będzie zależała od terminu transportu ciała z Rzymu. - Jest zapas czasu, gdyby były jakieś komplikacje z transportem - powiedział bp Cisło.

d2v61g1

Przed złożeniem ciała w krypcie archikatedry lubelskiej planowane są stacje liturgii pogrzebowej w katedrze w Tarnowie, w kościele akademickim KUL oraz w Chełmie. W te miejsca przewieziona będzie trumna z ciałem i odbędą się nabożeństwa. Ustalenia te także nie są jeszcze ostateczne. Decyzja o tym, gdzie i czy będą stacje liturgiczne będzie zależała od spraw organizacyjnych związanych z transportem ciała do kraju.

Testament: podziękowanie Bogu za dar życia i powołanie

Bp Cisło poinformował też, że odczytany został testament zmarłego. - W testamencie jest podziękowanie Panu Bogu za dar życia, za powołanie, podziękowanie niektórym osobom za współpracę - powiedział Cisło.

Swoje rzeczy osobiste, m.in. książki i komputer, abp Życiński przekazał na rzecz lubelskiego seminarium duchownego.

W Lublinie na znak żałoby po śmierci abp. Życińskiego flaga na ratuszu została opuszczona do połowy masztu. W siedzibie kurii oraz w archikatedrze wyłożono księgi kondolencyjne. Kondolencje można też składać za pośrednictwem strony internetowej archidiecezji lubelskiej. W kościołach odprawiane są msze święte w intencji zmarłego.

d2v61g1

W Rzymie zmarł abp Józef Życiński, metropolita lubelski. Hierarcha miał 62 lata. Był filozofem, teologiem, publicystą, znanym z otwartego umysłu i krytycznego spojrzenia - także na sprawy Kościoła. Arcybiskup Życiński od 1997 był metropolitą lubelskim. Wcześniej, w latach 1990-1997 pełnił funkcję biskupa diecezjalnego tarnowskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku, nominację biskupią otrzymał w 1990 roku. Był też wielkim kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przewodniczył Radzie Episkopatu do spraw Świeckich i Radzie Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.

d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj