Trwa ładowanie...
d2k4m0c

"Podaj mydło!" - akcja fundacji z Poznania dla Afryki

Śmiertelne żniwo w Afryce zbierają nie tylko wojny, ale także choroby. Wielu z nich można uniknąć, jeśli dba się o higienę, stąd akcja poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", która organizuje zbiórkę kostek mydła. W Kamerunie mydło to często koszt równy zarobkowi, na który trzeba pracować cały dzień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Podaj mydło!" - akcja fundacji z Poznania dla Afryki
(Fundacja Redemptoris Missio)
d2k4m0c

Dur brzuszny, cholera, czerwonka, ostre biegunki to tylko niektóre z chorób, na które zapadają mieszkańcy krajów tropikalnych. Są to choroby bardzo niebezpieczne, które mogą skończyć się śmiercią. Łączy je też to, że należą do tzw. chorób brudnych rąk, czyli można się nimi zarazić na skutek braku odpowiedniej higieny. Warto o tym pamiętać zwłaszcza dziś - 15 października to Światowy Dzień Mycia Rąk.

Niestety, w krajach afrykańskich wiedza na temat związków między higieną a zdrowiem jest niewielka. Wolontariuszom fundacji Redemtoris Missio pomagającym polskim misjonarzom zdarza się uczyć mycia rąk nawet dorosłe osoby.

Powodem braku higieny jest nie tylko brak wiedzy, ale też niełatwa dostępność środków czystości. W Kamerunie kostka mydła toaletowego kosztuje równowartość czterech złotych. Czasem tyle wynosi dzienny zarobek Kameruńczyka, jeśli oczywiście uda mu się znaleźć pracę. Stąd w poznańskiej fundacji narodził się pomysł akcji pod hasłem "Podaj mydło!"

d2k4m0c

- Jak bardzo cenne jest mydło, miałam okazję przekonać się będąc w Kamerunie. To w wioskach jeden z najlepszych prezentów. Misjonarze często zabierają je ze sobą, idąc do swoich podopiecznych w koloniach trędowatych, więzieniach czy sierocińcach - opowiada Justyna Janiec-Palczewska, koordynator akcji. - Kameruńczycy używają jego tańszej wersji zrobionej z tłuszczu i popiołu. Mydła tego używają do prania, mycia garnków a nawet zębów. Pachnącego mydła w wioskach nie zna nikt. Kiedy rozdałyśmy z misjonarkami mydło w szkole, dzieci wąchały je z niedowierzaniem - dodaje.

W szkole objętej przez fundację programem pracująca tam siostra zakonna założyła dzieciom tzw. woreczki czystości, w których mają szczoteczki i pasty do zębów, małe ręczniczki, a teraz mają zostać wzbogacone także o mydło.

Fundacja Redemptoris Missio apeluje do wszystkich chcących pomóc o ofiarowanie zwykłej kostki mydła, która trafi do potrzebujących w Afryce. Można je przynosić w godz. od 8 do 16 lub przysyłać do siedziby fundacji przy ul. Grunwaldzkiej 86, 60-311 Poznań. Wszelkie pytania można uzyskać pod numerem telefonu 61 862 13 21.

Zebrane kostki mydła 5 listopada zostaną wysłane do Kamerunu i Republiki Centralnej Afryki wraz z pomocą humanitarną.

d2k4m0c

Przypominamy, że to kolejna akcja pomocy dla Afryki organizowana przez fundację. Niedawno do tamtejszych dzieci dotarły przybory szkolne zbierane w ramach akcji "Ołówek dla Afryki".

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Podziel się opinią

Share

d2k4m0c

d2k4m0c
d2k4m0c
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów