Trwa ładowanie...

Pod żubrami załamał się lód. Zginęło 21 zwierząt

21 żubrów utonęło w okolicach wsi Masuszyn Wielki po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej. Pod stadem zwierząt załamał się lód. Jak informuje białoruskie ministerstwo zasobów naturalnych i środowiska przez przez zbiornik przechodziło ok. 100 osobników.

Pod żubrami załamał się lód. Zginęło 21 zwierząt Pod żubrami załamał się lód. Zginęło 21 zwierząt Fot: PAP
di2hu4d

O zdarzeniu poinformowała białoruska telewizja Biełsat powołując się na komunikat ministerstwa zasobów naturalnych i środowiska. Przez zbiornik wodny znajdujący się w okolicach wsi Masuszyn Wielki po białoruskiej stronie przechodziło ok. 100 żubrów. W pewnym momencie pod stadem załamał się lód. Część zwierząt zdołała wydostać się na brzeg, pozostałe zginęły. Służby leśne poinformowały, że utonęło 21 osobników. W okolicy znaleziono też zagryzione przez wilki cielę żubra.

Żubry na Białorusi są gatunkiem chronionym. Stanowią też jeden z symboli państwa. Na początku 2020 roku w kraju żyło 2101 osobników, dla porównania, w tym samym okresie w Polsce - 2269, w Rosji 1588, a w Niemczech 564, co stanowi 77 proc. światowej populacji.

W maju 2021 roku białoruskie władze podały, że na terenie białoruskiej Puszczy Białowieskiej żyje ok. 675 żubrów. Wówczas stwierdzono, że wielkość pogłowia przekroczyła poważnie optymalny poziom, "co pozwala gospodarować dzikimi żubrami na terenie Republiki Białoruś i za granicą". Wówczas zdecydowano się sprzedać część zwierząt do Rosji.

di2hu4d

źródło: bielsat.eu

Oko w oko z żubrami. Świąteczne spotkanie ze stadami na Podlasiu i w Bieszczadach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
di2hu4d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di2hu4d
Więcej tematów