ŚwiatPoczątek Szczytu Klimatycznego w Warszawie

Początek Szczytu Klimatycznego w Warszawie

Przed południem o godz. 10 rozpoczyna się w Warszawie 19. Szczyt Klimatyczny. O ochronie klimatu będą debatować reprezentanci prawie 200 krajów, w tym przedstawiciele rządów, agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, organów Unii Europejskiej, organizacji pozarządowych. Według szacunków Ministerstwa Środowiska, w szczycie klimatycznym COP19 weźmie udział ponad 12 tysięcy osób.

Początek Szczytu Klimatycznego w Warszawie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

11.11.2013 | aktual.: 11.11.2013 07:55

ONZ-owski szczyt klimatyczny COP19 nie ma w planach żadnych przełomowych decyzji. Minister środowiska Marcin Korolec na blogu rządu wyjaśnia, że w Warszawie trzeba natomiast ustalić dokładny harmonogram globalnych negocjacji nowego porozumienia ws. ochrony klimatu.

Marcin Korolec w rozmowie z IAR przekonywał jednak, że bycie gospodarzem szczytu ma sens. - Wymiar polityczny tego wydarzenia jest bardzo duży. To od Polski jako gospodarza szczytu będzie zależało poszukiwanie kompromisu w sprawie nowego pakietu klimatycznego - twierdzi minister środowiska.

Zdaniem szefa resortu środowiska, wynegocjowanie światowego porozumienia klimatycznego w 2015 roku jest osiągalne. Wówczas w Paryżu spodziewane jest przyjęcie dokumentu w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Obecnie te kwestie reguluje Protokół z Kioto, który jednak wygaśnie w 2020 roku.

Inne tematy, które omawiane będą na COP to m. in. kwestie finansowania walki z globalnym ociepleniem, w tym rola i funkcjonowanie Zielonego Funduszu Klimatycznego oraz działania w zakresie adaptacji państw do zmian klimatu. Jak podkreśla resort środowiska celem konferencji w Warszawie będzie także wzmocnienie wymiany informacji między państwami, władzami lokalnymi, biznesem i organizacjami pozarządowymi w działaniach na rzecz klimatu. W trakcie szczytu, odbędzie się po raz pierwszy w historii negocjacji klimatycznych ONZ spotkanie ich uczestników z przedstawicielami biznesu. Podobna konferencja odbędzie się również z przedstawicielami miast. Konferencji będą towarzyszyć imprezy naukowe i kulturalne, seminaria i warsztaty.

Główne obrady będą odbywać się na Stadionie Narodowym. Tam zamiast zielonej murawy powstało 6 hal wystawienniczych. Natomiast w miejscu kaplicy stworzono biuro szefa ONZ. Agnieszka Kozłowska - Korbicz główna koordynator organizacji szczytu klimatycznego przyznaje, że choć stadion jest nowy do celów tak gigantycznego spotkania trzeba było go "trochę przerobić". Położono 15 tysięcy metrów wykładziny, rozciągnięto 130 km przewodów elektrycznych i zainstalowano 21 tysięcy gniazdek elektrycznych internetowych. Główna koordynator organizacji konferencji zapewnia, że przez najbliższe 2 tygodnie dach Stadionu Narodowego będzie zamknięty.

Organizacja szczytu kosztuje Polaków ponad 100 mln zł. Środki wyasygnował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)