PolskaPoczątek akcji: 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet

Początek akcji: 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet

W poniedziałek rozpoczyna się międzynarodowa akcja 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet. W tym czasie Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania będzie przybliżało pracę osób, które zwalczają przemoc w ramach swoich codziennych obowiązków, m.in. policjantów.

Początek akcji: 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet
Źródło zdjęć: © WP.PL | Damian Wis

Akcja 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet trwa od 25 listopada do 10 grudnia. Podobnie jak przed rokiem, włącza się w nią biuro pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz.

W zeszłym roku pełnomocniczka przybliżała Polkom i Polakom ideę i cele Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (zeszłoroczne artykuły można znaleźć tu: 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet - artykuły)
.

Niedługo po zakończeniu ubiegłorocznej akcji - 18 grudnia 2012 r. - Kozłowska-Rajewicz podpisała konwencję w imieniu polskiego rządu. Od tego czasu trwają prace nad ratyfikacją i dostosowaniem prawa polskiego do standardów wyznaczonych przez konwencję.

Jedną z najważniejszych i najpotrzebniejszych zmian była zmiana trybu ścigania gwałtu z trybu wnioskowego na tryb z urzędu. Zmiany te weszły już w życie.

Jak poinformowała Kozłowska-Rajewicz w zeszłym tygodniu, wniosek o ratyfikację konwencji wysłała już na Radę Ministrów, ale nie została jeszcze wyznaczona data, kiedy rząd się nią zajmie.

W tym roku biuro pełnomocniczki w czasie trwania 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet będzie przybliżało pracę osób, które z wyjątkowym zaangażowaniem i innowacyjnym podejściem, w ramach swych codziennych służbowych obowiązków zwalczają przemoc w rodzinie i ze względu na płeć.

Wśród zaproszonych do udziału w akcji są policjanci i policjantki, sędzia, prokurator oraz przedstawiciele i przedstawicielki sektora pozarządowego. Informacje będą pojawiać się na stronie: Równe traktowanie.

25 listopada to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet; upamiętnia on zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany. Zakończenie kampanii 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, ma zwracać uwagę na fakt, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka.

Z kolei 6 grudnia obchodzony jest Dzień Białej Wstążki. Akcja ta rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie, kiedy w ciągu sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Był to wyraz protestu przeciwko "masakrze w Montrealu" - 6 grudnia 1989 r., w budynku politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych.

Organizacje kobiece szacują, że w Polsce ofiarami przemocy fizycznej i seksualnej pada rocznie ok. 200 tys. kobiet, a 150 zostaje zamordowanych w wyniku tzw. nieporozumień domowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)