Trwa ładowanie...
d3y57h1
10-03-2006 21:30

PO złożyła projekt uchwały w sprawie komisji śledczej

Klub Platformy Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawdziwości ujawnionych w mediach zarzutów dotyczących inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej".

d3y57h1
d3y57h1

Jak napisano w projekcie, zadaniem komisji miałoby być zbadanie zasadności podjęcia w 2001 roku przez prokuraturę śledztwa w sprawie rzekomych powiązań dziennikarzy "Rz" ze służbami specjalnymi, a także zasadności powołania specjalnego zespołu prokuratorskiego dla zbadania tej sprawy.

Komisja miałaby też ustalić faktyczny podmiotowy i przedmiotowy zakres prowadzonego śledztwa oraz kosztów poniesionych w związku z nim przez Skarb Państwa.

Platforma proponuje też, aby komisja zbadała ewentualne zalecenia wydane przez osoby sprawujące funkcje publiczne w sprawie inwigilacji dziennikarzy "Rz" oraz faktyczny bieg czynności podjętych w tej sprawie przez instytucje państwowe.

W ubiegłym tygodniu tygodnik "Neewsweek" opisał akta śledztwa sprzed pięciu lat, wszczętego na polecenie ówczesnego prokuratora krajowego Zbigniewa Wassermanna i ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego.

d3y57h1

Według tygodnika, "kazali oni tropić dziennikarzy 'Rzeczpospolitej'" Annę Marszałek i Bertolda Kittela. Podstawą śledztwa była notatka Elżbiety Kruk - ówczesnej szefowej gabinetu politycznego L. Kaczyńskiego - że ma informacje, iż Marszałek i Kittel otrzymali zlecenie wyeliminowania z życia politycznego Marka Kempskiego (wojewody śląskiego), Jerzego Widzyka (ministra transportu) i L. Kaczyńskiego.

Według wiceszefa PO Jana Rokity, jest to sprawa możliwa do zbadania w ciągu trzech-czterech tygodni, czyli możliwe jest powołanie komisji "działającej krótko, mającej wymierne rezultaty i precyzującej swój raport w stosunkowo krótkim czasie".

Zapytany, jaka jest - jego zdaniem - szansa na powołanie komisji śledczej w kształcie proponowanym przez PO, Rokita powiedział, że obecnie nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Jak dodał, jeśli PiS, LPR i Samoobrona będą twardo obstawać przy projekcie zgłoszonym przez PiS, to są w stanie przeprowadzić go przez Sejm.

W czwartek PiS złożył projekt swojej uchwały w której proponuje powołanie komisji śledczej do zbadania "naruszeń wolności słowa, mediów i dziennikarzy oraz prawa społeczeństwa do rzetelnej informacji w latach 1990-2006".

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj