Trwa ładowanie...

PO zapowiada złożenie projektu nowelizacji Prawa o zgromadzeniach

Poseł PO Bartosz Arłukowicz w niedzielę zadeklarował, że Platforma Obywatelska złoży nowelizację ustawy o zgromadzeniach. W ten sposób, jak zaznaczył polityk, chce bronić praw obywateli. - Ta ustawa mówi o tym, że miesięcznica smoleńska, według ustawy, zawsze wygra – podkreślił.

Share
PO zapowiada złożenie projektu nowelizacji Prawa o zgromadzeniachŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d13ofom

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku uchwalono przygotowaną przez PiS nowelizację Prawa o zgromadzeniach. Zakłada ona m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie. Pod koniec grudnia 2016 r. prezydent Andrzej Duda zaskarżył przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach dotyczące zgromadzeń cyklicznych. W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że są one zgodne z konstytucją. W sobotę, po wyroku TK, Duda podpisał nowelizację.

W niedzielę w TVN24 Arłukowicz powiedział, że nowelizacja i decyzja Trybunału są efektem "działalności PiS-u w Trybunale Konstytucyjnym". Zdaniem posła PO nowe przepisy dot. zgromadzeń cyklicznych doprowadzą do sytuacji, w których organizatorzy manifestacji (np. osób chorych czy nauczycieli) będą musieli "rywalizować ustawowo z manifestacją smoleńską, z miesięcznicą smoleńską”.

Według Arłukowicza prezydent "tak naprawdę tym wyrokiem TK dostał troszkę po rączkach". - Bardzo biernie i potulnie przygląda się temu, co robi PiS, podpisuje właściwie wszystkie dokumenty, zajmuje się głównie sprawami jakimiś takimi zimowymi. Dzisiaj TK i politycy PiS (...) pokazali mu, gdzie jest jego miejsce – dodał poseł PO.

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski przyznał, że choć Duda szanuje decyzję TK, to „podtrzymuje swoje wątpliwości”. Kancelaria w komunikacie zwróciła uwagę, że prezydent nie może odmówić podpisania ustawy, którą TK uzna za zgodną z ustawą zasadniczą.

d13ofom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ofom
d13ofom
Więcej tematów