PO wytypowała kandydatów do komisji ws. Olewnika
Posłowie Marek Biernacki, Grzegorz Karpiński
i Paweł Olszewski są kandydatami PO na członków komisji śledczej
ds. śmierci Krzysztofa Olewnika - poinformował Sebastian
Karpiniuk. Dodał, że Platforma będzie rekomendować Biernackiego na
stanowisko przewodniczącego komisji.
Karpiniuk zapowiedział, że na przewodniczącego komisji klub będzie rekomendować Marka Biernackiego, byłego szefa MSWiA,. Podkreślił, że jego kandydatura "wydaje się uczciwa". Karpiniuk zaznaczył, że PO chciałaby, aby komisja śledcza zakończyła prace do wakacji. Sejm na najbliższym posiedzeniu (11-13 lutego) ma zająć się sprawą powołania komisji śledczej ds. śmierci Olewnika. Według projektu uchwały (uzgodnionego przez wszystkie kluby w Sejmie), komisja ma zbadać prawidłowość działań organów administracji rządowej w sprawie postępowań karnych związanych z uprowadzeniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika. Zbada również prawidłowość działań Służby Więziennej, policji i prokuratury w zakresie wykonywania aresztowania i kary pozbawienia wolności wobec osób aresztowanych lub skazanych w postępowaniach karnych związanych ze sprawą porwania i zabójstwa Olewnika.
Olewnika - syna mazowieckiego biznesmena - porwano w 2001 r. Rodzina zapłaciła nawet 300 tys. euro okupu za jego uwolnienie. Jak się później okazało, Krzysztof Olewnik już wtedy nie żył. Jego ciało zakopano. Rodzina ma największe pretensje do władz o to, że przez kilka pierwszych lat śledczy uznawali, iż mężczyzna jest wolny i sfingował uprowadzenie.
Sąd Okręgowy w Płocku 31 marca 2008 r. skazał 10 oskarżonych w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Olewnika. Kary dożywocia sąd wymierzył Sławomirowi Kościukowi i Robertowi Pazikowi, odpowiadającym bezpośrednio za zabójstwo. Pozostałych ośmioro oskarżonych, którzy brali udział w porwaniu, bądź pomagali w przetrzymywaniu uprowadzonego, sąd skazał na kary od jednego roku w zawieszeniu na trzy lata do 15 lat pozbawienia wolności - w przypadku najwyższych wyroków w większości z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po kilkunastu latach. Jeden z oskarżonych został uniewinniony.
W styczniu tego roku Pazika znaleziono powieszonego w celi płockiego Zakładu Karnego. Było to już trzecie samobójstwo w tej sprawie. W czerwcu 2007 r. powiesił się herszt bandy porywaczy, Wojciech Franiewski. Stało się to jeszcze zanim usłyszał on od prokuratora zarzut kierowania zbrodnią. Media pisały, że Franiewski to kluczowa postać, bo ten kryminalista, który kilkanaście lat swego życia spędził w więzieniu, miał być informatorem policji w świecie przestępczym. W kwietniu 2008 r. samobójstwo w celi popełnił Kościuk.