Trwa ładowanie...

Po wypowiedziach Iwony Hartwich, PFRON skontroluje fundację, w której pracuje jej syn

Po kontrowersyjnych słowach Iwony Hartwich o "uspołecznianiu" jej syna, pojawiły się spekulacje dotyczących działalności "Fundacji z Widokiem", w której pracuje Kuba. Jak się dowiedziała Wirtualna Polska, PFRON planuje tam kontrolę.
Share
Protest w Sejmie trwał aż 40 dni
Protest w Sejmie trwał aż 40 dniŹródło: PAP
d2ekn0c

Protestująca w Sejmie mama Kuby przekonywała, że jej syn nie może znaleźć pracy, a do fundacji przychodzi się jedynie uspołeczniać. - Ja bym bardzo chciała, żeby Kuba pracował - mówiła. Twierdziła ponadto, że jej syn "za każdym razem słyszał, że nie ma dla niego pracy i w najbliższym czasie nie będzie".

Wypowiedź Iwony Hartwich wywołała szerokie dyskusje. Pojawiły się nawet zarzuty, że jej syn Kuba został zatrudniony fikcyjnie w fundacji. Prawda okazała się inna, choć pani Hartwich zdania nie zmieniła. Sprawą postanowił zająć się Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dotychczas w fundacji nie było żadnych kontroli i czynności sprawdzających, jednak w obecnej sytuacji "Fundusz niezwłocznie podejmie działania mające na celu objęcie jej analizą".

d2ekn0c

Oświadczenie PFRON-u

"W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w zakresie funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kontekście protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie RP, oświadczamy że środki finansowe będące w dyspozycji Funduszu, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 poz.511 ze zm.) są wypłacane m.in. pracodawcom (w formie dofinansowania do wynagrodzeń) zatrudniającym osoby niepełnosprawne" - brzmi oświadczenie PFRON-u.

Kwota miesięcznego dofinansowania uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności pracownika i wynosi:

1800 zł – w związku z zatrudnieniem pracownika o znacznym stopniu niepełnosprawności;
1125 zł – w związku z zatrudnieniem pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
450 zł – w związku z zatrudnieniem pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności.

d2ekn0c

Powyższe kwoty dofinansowania zwiększa się o 600 zł w przypadku osób niepełnosprawnych w odniesieniu do których orzeczono: chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe, epilepsję oraz niewidomych w stopniu znacznym i umiarkowanym.

W chwili obecnej z wnioskami o wypłatę dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych do PFRON występuje miesięcznie ok 30 000 pracodawców, którzy zgłaszają średnio 262 000 pracowników niepełnosprawnych.

"Nie przemyślała swoich słów"

Według osoby, która jest blisko związana z "Fundacją z Widokiem", pani Hartwich nie przemyślała konsekwencji swoich słów. - Po co ukrywać coś, co jest przecież jawne, a informacje zawsze były na stronie fundacji i Facebooku i wiele osób widziało codziennie Kubę w pracy. Nic w tym złego, że Kuba pracuje. Osoby niepełnosprawne powinny pracować. Uspołecznianie? Jasne. Każdy w pracy się uspołecznia, pełnosprawni także - mówi Wirtualnej Polsce.

d2ekn0c

Dodaje, że zarząd fundacji pracuje bez żadnego wynagrodzenia, tylko z dobroci serca, i przykro słyszeć słowa nieprawdy, zwłaszcza że takie słowa mogą narazić zarówno fundację, jak i jej syna na podejrzenie, że niezgodnie z prawem otrzymuje dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Fundacja wydała oświadczenie ws. pracy Kuby

"Wobec pojawiających się spekulacji dotyczących działalności Fundacji z Widokiem, której fundatorem jest matka niepełnosprawnej dziewczynki, a które to spekulacje godzą w jej dobre imię i jej pracowników oraz utrudniają swobodne działania ukierunkowane na poprawę jakości życia dzieci i osób niepełnosprawnych, fundacja oświadcza, że Pan Jakub Hartwich od listopada 2016r. jest zatrudniony w fundacji. Zatrudnienie jest dofinansowane przez PFRON. Obecnie Pan Jakub Hartwich przebywa na urlopie" - oświadczył Zarząd Fundacji na swoim profilu na Facebooku.

d2ekn0c

Protest zawieszony. Iwona Hartwich: my jeszcze wrócimy!

W niedzielę po 40 dniach protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie został zawieszony. - My tu jeszcze wrócimy - zapowiada w rozmowie z Wirtualną Polską Iwona Hartwich.

d2ekn0c

Podziel się opinią

Share
d2ekn0c
d2ekn0c
Więcej tematów