ŚwiatPo wejściu do UE nostryfikacje dyplomów lekarskich niepotrzebne

Po wejściu do UE nostryfikacje dyplomów lekarskich niepotrzebne

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej lekarze nie będą musieli nostryfikować dyplomów, by podjąć pracę w którymkolwiek z państw unijnych - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Andrzej Ryś.

Przedstawił projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza, dostosowujący polskie regulacje prawne do prawodawstwa unijnego. Nowelizacja ma też uporządkować kwestie związane z kształceniem lekarzy. Ustawa nałoży na lekarzy obowiązek kształcenia ustawicznego - podkreślił Ryś.

Pierwszym etapem kształcenia są studia. Drugi to staż, który został skrócony do 12 miesięcy - powiedział Ryś. Do niedawna staż lekarski trwał 1,5 roku. Za 3 lata - lekarz po zakończeniu stażu będzie musiał zdać lekarski egzamin państwowy. Rocznie staż kończy około 2-2,5 tys. lekarzy.

Ustawa porządkuje też kwestie związane ze specjalizacjami. Stworzyliśmy zasady dostępu do specjalizacji podstawowych i szczegółowych. Nadzór nad nimi sprawuje państwo poprzez centra zdrowia publicznego w każdym województwie - powiedział Ryś.

Część lekarzy może zdobywać specjalizacje na tzw. rezydenturach, czyli w formie państwowego stypendium na zdobywanie specjalizacji (choć lekarz zdobywający specjalizację zawiera z kształcącą go placówką umowę o pracę). W tej sesji przygotowano ok. 4 tys. rezydentur - poinformował Ryś. Jedna rezydentura to koszt prawie 1,8 tys. zł miesięcznie. (an)

lekarzpolskaunia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)