PO rozpoczyna prace nad zmianą statutu partii
Rozpoczął prace zespół statutowy PO pod kierownictwem wicemarszałka sejmu Cezarego Grabarczyka. W skład zespołu weszli m.in. posłowie: Stanisław Żmijan i Jarosław Charłampowicz. Jedna z propozycji zmian dotyczy bezpośredniego wyboru szefów regionów PO.
- Dziś odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, który ma opracować propozycje zmian w statucie Platformy Obywatelskiej. Ukonstytuowaliśmy się, wybraliśmy sekretarza, przedyskutowaliśmy najważniejsze problemy. Przyjęliśmy też harmonogram prac, które chcemy zakończyć do 17 października - powiedział Grabarczyk.
W skład zespołu weszli przedstawiciele wszystkich regionów PO, m.in. lider partii w Lubelskiem Stanisław Żmijan oraz sekretarz dolnośląskich struktur Platformy, poseł Jarosław Charłampowicz. Sekretarzem zespołu została Katarzyna Osos (woj. lubuskie). W sumie zespół liczy 16 osób.
Jedną z rozpatrywanych propozycji jest ujednolicenie procedur wyborczych władz PO tak, by nie tylko przewodniczący partii, ale też szefowie regionów wybierani byli w sposób bezpośredni. Według Grabarczyka pomysł ten nie budzi kontrowersji, więc jest szansa na to, że zostanie wprowadzony do statutu.
Dyskusja na wtorkowym spotkaniu dotyczyła też formuły partyjnych kół oraz sposobu płacenia składek w Platformie.
Zgodnie ze statutem PO, zmian w nim dokonuje Konwencja Krajowa większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. Ostatnio zmian w statucie dokonano na konwencji w Chorzowie 29 czerwca - wówczas zmienione zostały zasady wyboru szefa partii. W wyborach, w których mogli głosować wszyscy członkowie PO, na kolejną kadencję wybrano premiera Donalda Tuska. Poparło go blisko 80 proc. członków PO. Jego kontrkandydata Jarosława Gowina - 20 proc.
Obecnie w Platformie trwa kampania sprawozdawczo-wyborcza - zakończyły się wybory w kołach. Między 30 września a 6 października działacze PO wybiorą władze powiatowe (to m.in. struktury miejskie), a w dniach 21-27 października - władze regionalne.
Konwencja Krajowa odbędzie się 23 listopada. Do jej kompetencji należy, oprócz zmian w statucie PO, również m.in. wybór członków Rady Krajowej, Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz Krajowego Sądu Koleżeńskiego. Nowych wiceprzewodniczących oraz sekretarza generalnego PO wybierze z kolei Rada Krajowa.