Trwa ładowanie...

Po raz pierwszy obalono weto Obamy. Chodzi o "Ustawę o Sprawiedliwości wobec Sponsorów Terroryzmu"

• W środę Kongres USA po raz pierwszy uchylił weto Baracka Obamy • Sprzeciw prezydenta dotyczył "Ustawy o Sprawiedliwości wobec Sponsorów Terroryzmu" • Pozwala ona rodzinom ofiar ataków terrorystycznych na pozywanie w sądach amerykańskich obcych państw • Według Obamy nowe prawo spowoduje komplikacje w polityce zagranicznej USA
Share
Prezydent USA Barack Obama
Prezydent USA Barack ObamaŹródło: AFP, Fot: BRENDAN SMIALOWSKI
d2m9kf4

Kongres USA uchylił w środę weto prezydenta Baracka Obamy do ustawy umożliwiającej rodzinom ofiar ataku na World Trade Center pozywanie w sądach amerykańskich rządu Arabii Saudyjskiej - informuje TVN24. Obywatelami tego kraju było 11 spośród 19 sprawców ataku terrorystycznego z 11 września 2001 r.

Senat uchylił weto niemal jednomyślnie - 97 do 1. Odrzuciła je też Izba Reprezentantów (348 do 77). To pierwszy przypadek uchylenia weta Obamy.

Ustawa o Sprawiedliwości wobec Sponsorów Terroryzmu (JASTA) została uchwalona w maju. Znosi ona immunitet obcych państw przed pozwami w amerykańskich sądach w razie ataku terrorystycznego dokonanego w USA. Ustawa ma wielkie poparcie wśród Amerykanów.

d2m9kf4

Prezydent Barack Obama zawetował ustawę w ubiegłym tygodniu, twierdząc, że będzie ona powodem komplikacji w polityce zagranicznej USA - podaje TVN24. Ustawa może popsuć - napięte już - stosunki USA z Arabią Saudyjską, której władze współpracują ze Stanami Zjednoczonymi w walce z terroryzmem. Jednocześnie jednak istnieją dowody, że wpływowi milionerzy z tego kraju wspierają finansowo organizacje radykalnego islamu.

Obama argumentował, że inne państwa mogą w odpowiedzi na taki akt prawny wprowadzić prawa, które będą godzić w interesy USA. "Nasz kraj, jego siły zbrojne, Departament Stanu i agencje wywiadu mogą się stać celem pozwów przed sądami za granicą" - napisał prezydent w liście do Kongresu, cytowanym przez TVN24.

d2m9kf4

Podziel się opinią

Share
d2m9kf4
d2m9kf4
Więcej tematów