Po raz pierwszy obalono weto Obamy. Chodzi o "Ustawę o Sprawiedliwości wobec Sponsorów Terroryzmu"
• W środę Kongres USA po raz pierwszy uchylił weto Baracka Obamy
• Sprzeciw prezydenta dotyczył "Ustawy o Sprawiedliwości wobec Sponsorów Terroryzmu"
• Pozwala ona rodzinom ofiar ataków terrorystycznych na pozywanie w sądach amerykańskich obcych państw
• Według Obamy nowe prawo spowoduje komplikacje w polityce zagranicznej USA
29.09.2016 | aktual.: 29.09.2016 08:45
Kongres USA uchylił w środę weto prezydenta Baracka Obamy do ustawy umożliwiającej rodzinom ofiar ataku na World Trade Center pozywanie w sądach amerykańskich rządu Arabii Saudyjskiej - informuje TVN24. Obywatelami tego kraju było 11 spośród 19 sprawców ataku terrorystycznego z 11 września 2001 r.
Senat uchylił weto niemal jednomyślnie - 97 do 1. Odrzuciła je też Izba Reprezentantów (348 do 77). To pierwszy przypadek uchylenia weta Obamy.
Ustawa o Sprawiedliwości wobec Sponsorów Terroryzmu (JASTA) została uchwalona w maju. Znosi ona immunitet obcych państw przed pozwami w amerykańskich sądach w razie ataku terrorystycznego dokonanego w USA. Ustawa ma wielkie poparcie wśród Amerykanów.
Prezydent Barack Obama zawetował ustawę w ubiegłym tygodniu, twierdząc, że będzie ona powodem komplikacji w polityce zagranicznej USA - podaje TVN24. Ustawa może popsuć - napięte już - stosunki USA z Arabią Saudyjską, której władze współpracują ze Stanami Zjednoczonymi w walce z terroryzmem. Jednocześnie jednak istnieją dowody, że wpływowi milionerzy z tego kraju wspierają finansowo organizacje radykalnego islamu.
Obama argumentował, że inne państwa mogą w odpowiedzi na taki akt prawny wprowadzić prawa, które będą godzić w interesy USA. "Nasz kraj, jego siły zbrojne, Departament Stanu i agencje wywiadu mogą się stać celem pozwów przed sądami za granicą" - napisał prezydent w liście do Kongresu, cytowanym przez TVN24.