Po poradę prawną - do studentów Uniwersytetu Warszawskiego
Andrzej Zoll
Udzielaniem bezpłatnej pomocy prawnej osobom, których nie stać na adwokata będą zajmować się studenci Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Mirosław Wyżykowski i Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzej Zoll.
05.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Bezpłatne porady prawne będą udzielane przez studentów ostatnich lat prawa w ramach działającej przy Uniwersytecie Warszawskim "Kliniki prawa". Do "Kliniki" mogą się zgłaszać osoby kierowane przez fundacje, stowarzyszenia i inne instytucje charytatywne, z którymi współpracuje uczelnia. W ten sposób rozwiąże to problem weryfikacji tych osób pod względem zamożności.
Studentom, którzy dopiero stoją u progu kariery zawodowej, będą pomagać pracownicy naukowi Uniwersytetu, jednak - jak podkreślił Wyżykowski - sprawy, którymi będą zajmować się przyszli prawnicy z założenia nie będą skomplikowane. Chodzi o poradnictwo z zakresu prawa mieszkaniowego, prawa socjalnego, będzie też udzielana pomoc cudzoziemcom. Nie będą natomiast udzielane porady w sprawach karnych czy rozwodowych - mówi profesor.
Podobny pomysł sprawdza się już w Krakowie przy Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie od grudnia ubiegłego roku działa podobna "Klinika prawa". Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że często korzysta z pracy studentów krakowskiej uczelni, którzy informują go o swoich doświadczeniach z osobami szukającymi pomocy prawnej. Zoll podał, że kolejnym miejscem jego współpracy będzie uczelnia w Lublinie. (kar)