PO podniesie składkę ubezpieczenia zdrowotnego?
Posłowie Platformy Obywatelskiej rozważają podniesienie składki ubezpieczenia zdrowotnego lub wprowadzenie częściowej odpłatności w przychodniach i szpitalach - pisze "Dziennik Polski". I dodaje, że Czesi już tak zrobili.
Od początku roku w Czechach pacjenci płacą za leczenie. Opłata za wizytę wynosi 30 koron (około 4 zł), za zgłoszenie się na pogotowie 90 koron (12 zł), za dzień pobytu w szpitalu - 60 koron (nieco ponad 8 zł). Z opłat zwolnieni są najubożsi, dzieci z domów dziecka i osoby, którym przymusowo nakazano leczenie.
Zdaniem gazety Platforma Obywatelska rozważa, czy nie przenieść tego systemu na grunt polski. Środowisko lekarskie popiera to rozwiązanie. Może do systemu nie wypłyną wielkie kwoty, ale na pewno zmniejszą się kolejki w przychodniach, dokąd wielu pacjentów zgłasza się bez powodu - uważa Marek Kmieć, szef regionu małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
PO rozważa także wprowadzenie ubezpieczeń alternatywnych. W przypadku szpitali to najlepsze rozwiązanie - mówi Maciej Orzechowski (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia. Dodaje, że pacjent, który wykupi takie ubezpieczenie, będzie miał dostęp do zabiegu medycznego w godzinach popołudniowych. W ten sposób zmniejszą się kolejki oczekujących, pieniądze trafią do systemu służby zdrowia, a pacjent dzięki alternatywnemu ubezpieczeniu będzie miał szybszy dostęp do usługi.
Od kilku dni trwają obliczenia i konsultacje z ekspertami. W ciągu dwóch tygodni powinny zapaść wiążące decyzje. Zmiany muszą być kompleksowe i przede wszystkim przyjazne pacjentom - zapewnia Zbigniew Chlebowski, szef klubu PO. (PAP)