PolskaPo pielgrzymce wzrósł autorytet Benedykta XVI

Po pielgrzymce wzrósł autorytet Benedykta XVI

Po wizycie Benedykta XVI w Polsce w maju
tego roku wzrósł odsetek osób, dla których autorytet obecnego
papieża zrównuje się z autorytetem jego poprzednika. Choć Jan
Paweł II jest nadal bardziej aprobowany przez swoich rodaków, o
prawie 7% wzrosła liczba respondentów, którzy są zdania, że
autorytet obu papieży jest porównywalny - wynika z sondażu
Instytutu Badawczego Millward Brown SMG/KRC.

Z opinią tą raczej zgadzało się 22,5% ankietowanych, obecnie zaś - 29,5%. Prawie o 1% wzrosła liczba zdecydowanie zgadzających się z tą opinią - z 6,42% do 7,33%. Tak jak w poprzednim badaniu, podobny stosunek do autorytetu Benedykta XVI i Jana Pawła II mają osoby określające się jako głęboko wierzące.

Coraz pozytywniej Polacy odnoszą się także do faktu, że Benedykt XVI jest Niemcem, a niezadowolonych z tego faktu jest zaledwie 5% respondentów - poinformowali na konferencji prasowej w Warszawie Przemysław Krawczyński i Stanisław Dzieduszycki z Instytutu Badawczego Millward Brown SMG/KRC.

Jak wykazują badania, po pielgrzymce wzrósł autorytet Benedykta XVI - moralny, społeczny i religijny. 68% Polaków uważa, że papież Benedykt XVI jest dla nich ważnym autorytetem, choć nadal duży odsetek naszych rodaków identyfikuje się bardziej z Janem Pawłem II niż z jego następcą.

Dla większości z nich tegoroczna papieska wizyta była jednak bardzo ważnym wydarzeniem. Aż 81% Polaków uznało, że pielgrzymka obecnego papieża była bardzo ważnym (56%) lub raczej ważnym - 25% wydarzeniem dla kraju. To o 3% więcej, niż wykazały badania przed wizytą. Wówczas 59% było zdania, że dla Polski będzie to bardzo ważne wydarzenie, a 19%, że raczej ważne. Także bardzo wielu Polaków śledziło te wydarzenia w mediach - przed przyjazdem 66% zapowiadało, że tak zrobi. W praktyce papieską pielgrzymkę śledziło w mediach aż 72% Polaków.

Jak wynika z badań, tegoroczna pielgrzymka papieska przyczyniła się także do tego, iż więcej badanych uznało, że obecny papież jest dla nich ważnym autorytetem moralnym - przed wizytą był on uznawany przez 62% respondentów (dla 16% zdecydowanie, dla 46% - raczej). Po jej zakończeniu wskaźnik ten wzrósł o 6% (20% zdecydowanie uznało Benedykta XVI za autorytet, 48% raczej uznało). W odniesieniu do Jana Pawła II, 64% ankietowanych zdecydowanie potwierdziło, że jest on autorytetem, 28% - raczej potwierdziło. W sumie papież-Polak jest autorytetem dla 92% swych rodaków.

Badania potwierdziły też, że przywiązanie Polaków do religii katolickiej. Przed pielgrzymką 96,5% ankietowanych zadeklarowało, że są rzymskimi katolikami, po wizycie deklarację taką złożyło 97,2%.

Pierwsze badania zostały przeprowadzone na zlecenie KAI na miesiąc przed pielgrzymką w dnia 21-24 kwietnia na 1002-osobowej ogólnopolskiej próbie losowej, a drugie badania zrealizowano w dniach 7-15 czerwca na 1001-osobowej ogólnopolskiej próbie losowej.

Tomasz Żukowski z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, komentując wyniki badań, podkreślił, że Jan Paweł II był autorytetem dla wszystkich Polaków, nawet dla niewierzących, a Benedykt XVI jest nim tylko dla wierzących.

Krzysztof Koseła z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę, że Jan Paweł II "przybliżył Watykan do Polski". Po wyborze Benedykta XVI Watykan znów się oddalił. Jednak po wizycie obecnego papieża w naszym kraju Watykan ponownie przybliżył się do Polski, chociaż w nie tak dużym stopniu - ocenił.

Źródło artykułu:PAP
sondażpapieżpolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)