Trwa ładowanie...
16-12-2015 23:15

Po osiemnastu miesiącach włoski Trybunał Konstytucyjny znowu jest w pełnym składzie

Po ponad roku impasu politycznego parlament Włoch wybrał w środę, w 32. głosowaniu trzech brakujących sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Pat przezwyciężono, gdy koalicja rządowa zawarła porozumienie z opozycyjnym Ruchem Pięciu Gwiazd w sprawie kandydatur.

Po osiemnastu miesiącach włoski Trybunał Konstytucyjny znowu jest w pełnym składzieŹródło: WP
d2ubfy5
d2ubfy5

W wieczornym głosowaniu wymaganą większość trzech piątych głosów deputowanych i senatorów na wspólnym posiedzeniu obu izb otrzymali kandydaci zgłoszeni przez rządzącą Partię Demokratyczną: profesorowie prawa konstytucyjnego Augusto Barbera i Franco Modugno oraz profesor prawa pracy Giulio Prosperetti.

Jeden z wakatów to rezultat wyboru dotychczasowego sędziego Trybunału Sergio Mattarelliego na prezydenta kraju. W minionych tygodniach szef państwa wielokrotnie apelował do parlamentu o wybór trzech brakujących sędziów i mówił, że utrzymujący się kryzys wokół tej instytucji jest nie do przyjęcia, gdyż grozi jej paraliżem.

Zgodnie z przepisami prezydent ma prawo rozwiązać parlament, jeśli nie jest on w stanie wyłonić sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Część prasy apelowała do Mattarelliego, by przypomniał o tym parlamentarzystom.

Wcześniej, od czerwca 2014 roku z powodu braku politycznej zgody żaden kandydat nie zdobył wymaganej większości głosów.

d2ubfy5

W wielu głosowaniach opozycja nie brała udziału, lub też aby uniemożliwić wybór, zgłaszała kandydatów, którzy nie mieli szans na otrzymanie wymaganego poparcia.

Po 29 głosowaniach zakończonych bez rezultatu, w poniedziałek rozpoczął się we włoskim parlamencie "maraton" głosowań; organizowano je codziennie wieczorem. Szefowie izb parlamentu zapowiedzieli, że będzie tak do skutku.

Do przełomu doszło w trzecim dniu tego maratonu, gdy rządząca Partia Demokratyczna zawarła porozumienie o wspólnym głosowaniu nad trzema nowymi kandydatami z Ruchem Pięciu Gwiazd, który zawsze do tej pory głosował w każdej sprawie przeciwko rządowi.

W głosowaniu nie brała udziału opozycyjna Forza Italia, oburzona tym, że premier Matteo Renzi nie podjął z nią rozmów na temat kandydatów. Partia byłego szefa rządu Silvio Berlusconiego zgłaszała wcześniej kandydaturę jego adwokata. Nie głosowała także opozycyjna Liga Północna.

d2ubfy5

Włoski Trybunał Konstytucyjny liczy 15 sędziów. Po jednej trzeciej jego składu mianują: prezydent, obie izby parlamentu na wspólnym posiedzeniu i organy sądownictwa.

Komentatorzy polityczni zwracają uwagę na polityczny paradoks doraźnego sojuszu zawartego przez Partię Demokratyczną z ruchem komika Beppe Grillo. Zaraz po wspólnym głosowaniu z partią rządzącą ruch ma złożyć wniosek o głosowanie nad wotum nieufności dla minister ds. reform konstytucyjnych Marii Eleny Boschi. Zarzuca jej konflikt interesów.

d2ubfy5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ubfy5
Więcej tematów