Polska"PO ma inną propozycję w sprawie święta Trzech Króli"

"PO ma inną propozycję w sprawie święta Trzech Króli"

PO będzie wnioskować o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów ustaw w sprawie przywrócenia w Polsce święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy. Jednocześnie Platforma zapowiada, że złoży w sejmie własną propozycję w tej sprawie, która zyska poparcie pracowników i pracodawców.

01.07.2009 | aktual.: 01.07.2009 18:10

Poseł PO Jacek Krupa powiedział, że jego klub we wrześniu złoży w sejmie propozycję zmiany dwóch ustaw - Kodeksu pracy oraz ustawy o dniach wolnych od pracy. Platforma chce znieść - w części dotyczącej wymiaru czasu pracy - obowiązek, aby pracodawca musiał dawać wolny dzień w zamian za święto przypadające w sobotę. W ustawie o dniach wolnych od pracy, klub PO chce z kolei zapisać, że 6 stycznia, święto Trzech Króli, jest świętem państwowym.

Krupa tłumaczył, że dzięki temu święto Trzech Króli nie będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy. Według niego propozycja zniesienia obowiązku "oddawania" dnia wolnego w sytuacji, gdy święto przypada w sobotę to odpowiedź na argumenty ekonomiczne przeciwników jeszcze jednego dnia, w którym Polacy nie będą pracować.

Sejm ma się zająć dwoma projektami - obywatelskim (wspieranym przez prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego) i PiS - w sprawie przywrócenia w Polsce święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy. Inicjatywa miałaby szansę powodzenia, jeżeli w sejmie poprze ją - oprócz PiS i PSL - także PO.

W październiku ubiegłego roku w klubie PO spośród 179 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, za odrzuceniem projektu ustawy dotyczącej święta Trzech Króli opowiedziało się 169 posłów, w tym m.in. premier Donald Tusk, wicepremier Grzegorz Schetyna, szef MSZ Radosław Sikorski i szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Wśród 10 posłów Platformy, którzy poparli projekt, mimo zarządzonej w klubie dyscypliny, byli m.in. Jarosław Wałęsa, Marek Biernacki i Mirosław Sekuła.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że święto Trzech Króli - 6 stycznia - jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich, a katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestniczenia we mszy św. tak jak w niedzielę. Obecnie jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach UE m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. Przypominają także, że w Polsce do 1960 roku dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był dniem wolnym od pracy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)