Po interwencji polskiej ambasady BBC poprawiło tekst o Holokauście i "kolaboracji polskich maszynistów"
Po interwencji polskiego ambasadora w Londynie, Arkadego Rzegockiego, BBC usunęła wzmiankę o "kolaboracji polskich maszynistów" z tekstu Holokauście.
28.01.2017 | aktual.: 28.01.2017 15:57
W piątek przypadała 72. rocznica wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu w Auschwitz i jednocześnie Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji zarówno w Polsce jak i za granicą odbyło się wiele uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Również wiele mediów pisało na ten temat, przypominając historię obozu i koszmar całego Holokaustu.
Telewizja BBC w swoim tekście, napisanym przez Allana Little, opublikowała historię Susan Pollack - jednej z więźniarek Auschwitz, która trafiła tam w wieku 13 lat. Autor artykułu przypisał część winy za Holokaust Polakom, a dokładniej polskim maszynistom, którzy mieli aktywnie współpracować z Niemcami oraz norweskimi urzędnikami, francuską policją i ukraińskimi formacjami paramilitarnymi.
W związku z tekstem interwencję podjęła Ambasada RP w Londynie. Ambasador Rzegocki wystosował list do BBC, w którym napisał, iż "opisywanie masowych mordów zainicjowanych i dokonywanych przez okupantów z nazistowskich Niemiec w ten sposób jest niedokładne i zniekształca prawdę o Holokauście". "Sugerowanie, że zmuszenie z użyciem siły polskich maszynistów do obsługi połączeń kolejowych i transportów do obozów koncentracyjnych wskazuje na akceptację lub poparcie Polaków dla Holokaustu, wzmacnia błędną świadomość historyczną, która myli sprawców z ofiarami i szkodzi historycznej prawdzie, która musi być przekazana przyszłym pokoleniom" - podkreślił Rzegocki.
W sobotę BBC poprawiło swój tekst zamieszczony na stronie internetowej. Pozostawiono oryginalne zdanie, w którym pojawiała się nieprawda, ale usunięto z niego wzmiankę o polskich maszynistach. "Holokaust nie był tylko niemieckim przedsięwzięciem. Wymagał aktywnej współpracy norweskich urzędników służby cywilnej, francuskiej policji i ukraińskich grup paramilitarnych. Każdy okupowany kraj w Europie miał swoich entuzjastycznych uczestników (Holokaustu)" - czytamy w artykule.
Pod całym tekstem pojawiło się też sprostowanie, że z treści usunięto fragment o kolaboracji Polaków, którzy w rzeczywistości byli siłą zmuszani do pracy przez niemieckich żołnierzy.