Po godzinach dyskusji liderzy UE zgodzili się co do eurointegracji Ukrainy. "Historyczna noc w Wersalu"
"Rada Europejska uznała europejskie aspiracje i dążenia Ukrainy, jak stwierdzono w układzie o stowarzyszeniu" - takie oświadczenie szefów państw i rządów UE zostało opublikowane w nocy. Od czwartku w Wersalu we Francji trwa dwudniowy unijny szczyt w sprawie rosyjskiej napaści na Ukrainę.
11.03.2022 | aktual.: 11.03.2022 09:54
"To historyczna noc w Wersalu. Po pięciu godzinach gorących dyskusji liderzy UE zgodzili się co do eurointegracji Ukrainy. Proces się rozpoczął" - napisał w piątek na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
"Szybkie osiągnięcie tego zależeć będzie od nas i Ukraińców - ten bohaterski naród zasługuje na to, by wiedzieć, że jest mile widziany w Unii Europejskiej" - dodał litewski prezydent.
"Historyczna noc w Wersalu". Rada Europejska uznała europejskie aspiracje Ukrainy
W opublikowanym oświadczeniu przypomniano, że 28 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej. "Rada szybko podjęła działanie i zwróciła się do Komisji o przedłożenie opinii w sprawie tego wniosku zgodnie ze stosownymi postanowieniami Traktatów. W oczekiwaniu na tę opinię i bez zbędnej zwłoki będziemy dalej wzmacniać nasze więzi i pogłębiać nasze partnerstwo, aby wspierać Ukrainę na jej europejskiej drodze" - napisano w oświadczeniu szefów państw i rządów.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek przed szczytem UE w podparyskim Wersalu wypowiedział się przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. O przyspieszoną akcesję swego kraju do UE apelował w ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Z kolei w środę premier Holandii Mark Rutte także twierdził, że jego kraj nie popiera szybkiego wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Rozumiem, że Ukraina ma takie życzenie, ale to długofalowy proces, który może nawet potrwać dziesięciolecia - mówił dziennikarzom szef holenderskiego rządu.
"Jesteśmy zdecydowani udzielić wsparcia na rzecz odbudowy demokratycznej Ukrainy"
Uczestnicy szczytu wyrazili też uznanie dla narodu ukraińskiego "za odwagę w obronie swojego kraju oraz wartości, które podzielamy: wolności i demokracji". "Nie pozostawimy Ukraińców samym sobie. UE i jej państwa członkowskie będą nadal zapewniać skoordynowane wsparcie polityczne, finansowe, materialne i humanitarne" - zapewniono.
Wezwali do natychmiastowego zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony obiektów jądrowych Ukrainy przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. "Żądamy, by Rosja niezwłocznie i bezwarunkowo zaprzestała działań wojskowych i wycofała wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy oraz by w pełni respektowała integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy w ramach jej granic uznanych przez społeczność międzynarodową" - podkreślono.
W opublikowanym oświadczeniu nawiązano także do sytuacji uchodźców. "Oferujemy tymczasową ochronę wszystkim uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wyrażamy uznanie dla krajów europejskich, zwłaszcza tych sąsiadujących z Ukrainą, za okazanie ogromnej solidarności w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców wojennych" - czytamy.
"Apelujemy o niezwłoczne udostępnienie środków finansowych poprzez szybkie przyjęcie wniosku w sprawie działania w ramach polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie (CARE) oraz za pośrednictwem ReactEU" - napisano.
Źródło: PAP