Trwa ładowanie...
d1lgr7n

Po debacie w Sejmie. Premier Mateusz Morawiecki znowu wszedł na mównicę

Wysłuchał opinii posłów o swoim expose. Premier Mateusz Morawiecki znowu zabrał głos, by odpowiedzieć na pytanie i zarzuty parlamentarzystów. Jego rząd otrzymał wotum zaufania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do pytań posłów
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do pytań posłów (East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
d1lgr7n

Premier Mateusz Morawiecki po debacie o jego expose odpowiada na pytania posłów. Na samym początku odniósł się do zarzutów opozycji dotyczących CIT. - Podatek CIT w 2007 roku był wyższy niż teraz. To my zmniejszyliśmy obciążenia małych i średnich firm, a opodatkowujemy korporacje - podkreślił. Jak dodał, "jest się czym pochwalić".

Mówił o luce VAT, którą wygenerował rząd dzisiejszej opozycji. - My potrafiliśmy w dużym stopniu ją zlikwidować. To jedno ze źródeł naszego wielkiego sukcesu - powiedział.

- Popracujmy razem jako patrioci. Apeluję, by nie podminowywać morale ministerstwa finansów. 50 razy staraliście się jakąś szpilę nam wepchnąć - zaznaczył. Odniósł się też do zarzutów w sprawie oświaty. Mówił o wzroście nakładów na tę dziedzinę: "prawie 10 mld przyrost wydatków na subwencję oświatową".

d1lgr7n

Zaznaczył, że "samorządy są beneficjentem skuteczności rządu PiS". - Dużo pytań było o służbę zdrowia. Przez cztery lata nastąpił wzrost liczby lekarzy o 11 tys., a pielęgniarek o 17 tys. Mamy konkret, mamy rezultat - mówił szef rządu. Dodał, że "wydatki na zdrowie wzrosły o 50 milionów". Mówił, że jeśli chodzi o wydatki na hospicja i opiekę paliatywną, to zanotowano wzrost z 414 mln na 804 mln. - Tych pieniędzy nigdy nie jest za wiele, ale ten przyrost był bardzo widoczny - ocenił.

- Było kilka pytań o elektromobilność. Polska jest największym eksporterem baterii litowo-jonowych. To jeden z bardziej zaawansowanych produktów elektromobilności - zaznaczył premier.

- Chyba część pytań była przygotowana przed moim expose - stwierdził Morawiecki. Jak tłumaczył, "nie ma takiego podatku, którego nie obniżyliśmy". - Podnieśliśmy wysokość ulg i wprowadziliśmy nowe - podkreślił.

- Będziemy starali się utrzymać budżet na poziomie zrównoważonym - zadeklarował. Zapewnił, że rząd zrealizował wszystkie postulaty zgłoszone przez alarm antysmogowy trzy lata temu. Zarzucił rządowi dzisiejszej opozycji, że oni nie zrealizowali żadnego.

Co z inwestycjami w świecie kultury? Kiedy premier wymieniał osiągnięcia w tej dziedzinie i powiedział o "kompletowaniu dokumentacji" na sali wybuchł śmiech.

Odnosząc się do cen, powiedział, że "inflacja jest wyższa tylko na kilku produktach i wynika ona z wartości rynkowej". Zapowiedział wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u. - Było pytanie o podatek od platform cyfrowych. To podatek, który od kilku miesięcy jest dyskutowany na Radzie Europejskiej. Mamy informację od KE w ciągu kilku miesięcy będzie zaproponowany jeden podatek cyfrowy - dodał.

d1lgr7n

- Nie jest tak, że prokuratura śpi. Oczywiście w sądach potrzebujemy dalszej reformy - powiedział. Odniósł się też do wtorkowej decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. - Bardzo dobrze się stało, że TSUE zrozumiał, że sprawa jest kompetencją krajów członkowskich - podkreślił.

Po wypowiedzi Morawieckiego posłowie głosowali nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego. Sejm go udzielił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lgr7n

Podziel się opinią

Share

d1lgr7n

d1lgr7n
Więcej tematów