Trwa ładowanie...

Po co Jarosław Kaczyński jedzie w delegację z premierem?

Wicepremier Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki w piątek wspólnie odwiedzają Świnoujście. Wizyta związana jest z rozpoczęciem budowy tunelu, który ma połączyć wysypy Wolin i Uznam. Przynajmniej oficjalnie. Jednak wspólna podróż ma również służyć zacieśnieniu relacji między prezesem PiS a szefem rządu.
Share
Wspólna delegacja Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego
Wspólna delegacja Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza MorawieckiegoŹródło: PAP
d2qol5f

W piątek 5 marca zarówno premier Mateusz Morawiecki jak i wicepremier Jarosław Kaczyński odwiedzili Świnoujście w województwie zachodniopomorskim. Oficjalnym celem wizyty była "uroczystość nadania imienia maszyny", która rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny, który połączy wyspy Uznam i Wolin.

Jarosław Kaczyński zadba o relację z Mateuszem Morawieckim?

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, o tę wizytę wielokrotnie zabiegał europoseł Joachim Brudziński, związany z Pomorzem Zachodnim, ale stanowić ma ona również komunikat polityczny, wysłany przez Jarosława Kaczyńskiego. - Prezes chce być blisko wielkich inwestycji infrastrukturalnych, lubi domykać sprawy, które nazywa "imposybilizmem III RP". Wizyta w Świnoujściu była jego osobistą decyzją - mówi nam źródło z Nowogrodzkiej.

d2qol5f

Dla premiera Morawieckiego to część zaplanowanej na piątek podróży do województwa wielkopolskiego, a następnie nad Morze Bałtyckie. - Udało się nam połączyć te dwie wizyty, ale premier odwiedza Świnoujście kolejny raz w sprawie przekopu tunelu. To dla niego symboliczne "włączenie ziem zachodnich" do Polski. Już na trwałe - twierdzi nasz rozmówca z KPRM.

Mateusz Morawiecki przeprosił za błędy. Wymowny komentarz Leszka Millera

Osobną kwestią jest wspólny charakter wizyty, łączony z utworzeniem biura doradców politycznych przy Kancelarii Premiera, które traktowane jest w partii jako element budowania relacji między Prawem i Sprawiedliwością a Mateuszem Morawieckim. Na tym polu miało brakować kanałów komunikacyjnych - słyszymy.

d2qol5f

Rada ds. Doradców Politycznych przy premierze

Informację o powstaniu nowego ciała politycznego przy premierze przekazała w środę 3 marca Kancelaria Premiera. Rada Doradców ds. Politycznych składa się z 21 polityków PiS i jej celem będzie doradzanie Mateuszowi Morawieckiemu przy tworzeniu tzw. Nowego Ładu. Jej zadaniem będzie też przygotowanie rządu do wyborów parlamentarnych w 2023 roku.

Przewodniczącym nowego organu doradczego został były minister energetyki Krzysztof Tchórzewski. W skład rady wejdą także m.in. Marek Kuchciński, Marek Suski, Henryk Kowalczyk, Marek Ast i Bożena Borys-Szopa. Prawo do zmian w składzie rady ma mieć wyłącznie Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qol5f

Podziel się opinią

Share
d2qol5f
d2qol5f
Więcej tematów