Trwa ładowanie...

Po 140 dniach Irlandczycy wreszcie mają nowego premiera

Michael Martin został nowym premierem Irlandii. Oznacza to, że dobiegł końca najdłuższy w historii tego kraju proces formowania rządu, który trwał aż 140 dni.
Share
Michael Martin został nowym premierem Irlandii
Michael Martin został nowym premierem IrlandiiŹródło: PAP
dzajuat

W myśl umowy koalicyjnej zawartej między kierowaną przez Martina partii Fianna Fail z Fine Gael i Partią Zielonych, nowy premier pozostanie na swoim stanowisku do grudnia 2022 roku.

Rekordowo długie formowanie rządu

Aż 140 dni trwało formowanie nowego irlandzkiego rządu. Tak długo - ponieważ w wyborach, które odbyły się 8 lutego trzy partie osiągnęły bardzo podobny wynik, ale nie na tyle wysoki, by szukać większości przez koalicję z mniejszymi ugrupowaniami.

dzajuat

Jedynym rozwiązaniem była koalicja historycznych rywali - Fianna Fail i Fine Gael, która uzupełniona została Partią Zielonych. Dzięki zawiązaniu koalicji powstała większość parlamentarna zdolna do wybrania premiera. Przez dwa lata pozostanie nim lider Fianna Fail, a następnie jego miejsce zajmie dotychczasowy premier Leo Varadkar.

Rząd wyznacza cele przez pryzmat epidemii

Michael Martin w pierwszym wystąpieniu w roli premiera zaznaczył, że w najbliższym czasie działania rządu skupiać będą się na wyjściu z kryzysu, będącego wynikiem epidemii koronawirusa. Obecnie Irlandia znajduje się już w fazie wygaszania się epidemii i dzienne przyrosty nowych zakażeń nie przekraczają zazwyczaj 15 przypadków.

Źródło: Polsat News

dzajuat

Zobacz też: Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania - PKW

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzajuat

Podziel się opinią

Share
dzajuat
dzajuat
Więcej tematów