Spłonął zabytkowy pałac. Służby mają podejrzenia

Prace dekarskie są prawdopodobną przyczyną pożaru zabytkowego pałacu w Jelczu-Laskowicach w woj. dolnośląskim. Pożar udało się opanować, ale niemal cały dach XIX-wiecznego obiektu spłonął. Dym widać było z odległości kilku kilometrów.

Pożar zabytkowego pałacu na Dolnym Śląsku
Pożar zabytkowego pałacu na Dolnym Śląsku
Źródło zdjęć: © olawa24.pl
Justyna Lasota-Krawczyk

Wezwanie do pożaru XIX-wiecznego pałacu przy ul. Kukułczej w Jelczu-Laskowicach strażacy otrzymali w środę o godzinie 11:37. Gdy przybyli na miejsce, ogień obejmował już niemal jedną czwartą powierzchni poddasza.

Ok. godz. 16 strażakom udało się opanować pożar pałacu. Ogień przestał się rozprzestrzeniać, ale zniszczony został niemal cały dach.

- Nikt na szczęście nie ucierpiał - przekazał w rozmowie z tvn24.pl asp. Wojciech Walens z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.

Ogień zajął poddasze XIX-wiecznego pałacu.
Ogień zajął poddasze XIX-wiecznego pałacu.© olawa24.pl

Powodem pożaru prace dekarskie?

Po przybyciu na miejsce strażacy ustalili, że w pałacu trwały prace dekarskie. Według wstępnych ustaleń to właśnie one mogły stać się przyczyną pożaru. W akcji gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów straży pożarnej. Dzięki sprawnej akcji udało się uratować m.in. charakterystyczną wieżę górującą nad założeniem. Trwa ustalanie przyczyn pożaru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszyscy pracownicy obiektu zdołali się samodzielnie ewakuować. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.

Po opanowaniu pożaru, działania straży skupiały się na zewnątrz obiektu. Dach i poddasze XIX-wiecznego pałacu grożą zawaleniem. - Musimy zabezpieczyć odpowiednią ilość wody. Korzystamy ze stawu, który jest na terenie tej posesji, ale także z sieci hydrantowej oraz z dowożenia wody wozami pożarniczymi - wyjaśniał młodszy brygadier Bartłomiej Marcinów, komendant powiatowy PSP w Oławie.

Akcja gaśnicza prowadzona jest na zewnątrz budynku
Akcja gaśnicza prowadzona jest na zewnątrz budynku© olawa24.pl

Pałac został wybudowany w 1894 roku przez rodzinę Saurmów. Otacza go park o powierzchni niemal 10 hektarów. Obecnie jest własnością prywatną.

Zdjęcia w tekście dzięki uprzejmości portalu olawa24.pl.

Źródło: olawa24.pl, tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (405)