Trwa ładowanie...

Płodne kobiety nie lubią ładnych twarzy

Ładne twarze podobają się wszystkim oprócz kobiet w wieku rozrodczym. Najnowsze badania wykazały, że
oceniają one inne atrakcyjne kobiety znacznie mniej łaskawie niż
panie w wieku przekwitania.

Share
Płodne kobiety nie lubią ładnych twarzy
Źródło: Jupiterimages
d2dcfco

- To coś w rodzaju zwalczania potencjalnych rywalek - mówi Benedict Jones, psycholog z brytyjskiego Aberdeen University.

W badaniu wzięło udział 97 kobiet w wieku od 40 do 64 lat. Część z nich była w wieku rozrodczym, a część po menopauzie. Dotychczas badano, w jaki sposób płodność wpływa na preferencje kobiet odnośnie twarzy, ciał, głosów, a nawet spoconych koszul mężczyzn. Jednak w małym stopniu koncentrowano się na tym, jak płodność może zmieniać ocenę w obrębie tej samej płci - mówi Jones.

d2dcfco

Badacze pokazywali badanym dwie wersje zdjęć twarzy kobiet i mężczyzn. Na jednej z wersji twarz była komputerowo zmieniona, by nadać jej, w przypadku kobiet, bardziej męski lub, w przypadku mężczyzn, bardziej kobiecy wygląd. Zadaniem kobiet było ocenić, która twarz jest bardziej atrakcyjna.

Bez względu na menopauzę kobietom bardziej podobali się mężczyźni o męskich rysach. Jednak w ocenie twarzy innych kobiet pomiędzy badanymi przed i po menopauzie wystąpiły różnice. Płodne kobiety uważały bardziej kobiece twarze za nieco mniej atrakcyjne, podczas gdy kobiety w wieku przekwitania były bardziej łaskawe.

Jones twierdzi, że najlepszym wytłumaczeniem tego zjawiska zdaje się być rywalizacja pomiędzy płodnymi kobietami. Wkraczając w wiek przekwitania kobiety ukierunkowują się bardziej na rodzinę niż na partnerów.

d2dcfco

Podziel się opinią

Share
d2dcfco
d2dcfco
Więcej tematów